Příručka Chovatele - Úpravy

 

Úprava / Denní Údržba a péče.

 

Dalším důležitým krokem o kterém bych rád alespoň ve stručnosti povykládal je úprava a denní údržba vašeho ještěra. Prosím nepodceňujte čistotu neboť ta je zárukou, že budete mít krásného, nestresovaného a zdravého jedince po dlouhou dobu.

 

Většina varanů a nilští obzvlášť milují vodu a tak by jste jim tuhle kratochvíli měly dopřát alespoň 2x do týdne. Pokud nevybudujete bazének adekvátní jejich délce už v teráriu, nastává jediná možnost a to vana. Správně bych měl říct, že se nedoporučuje používat vanu kde se koupete neboť by jste mohly něco chytnou, ale já vanu používám jak pro varana tak i pro leguána, který navíc používá ranní koupel jako šanci se vyprázdnit a ještě nikdy jsem za celou tu dobu co je mám nic nechytnul. Samozřejmě vanu vždy pořádně opláchnu a vystříkám desinfekcí, kterou koupíte v kterémkoliv supermarketu. Ale i řádné opláchnutí bude stačit. Voda by neměla být vařící, ale měla by být teplá stejně jako voda, kterou používáte vy, když se koupete. Nenechte varana ve studené vodě mohl by pak mít respirační problémy. U mě se tak již stalo, ale obešlo se to bez komplikací a za dva dny již byl v naprostém pořádku. Co se doby týče, tak já ho tam klidně strčím okolo 13:00 a vytáhnu ho třeba až v devět večer. Ze začátku si zaplave a zablbne a později se uklidní a někdy ve vodě i usne. Momentálně vodu využívám jako takové uklidňovalo, neboť si s ním můžu hrát a i když je ze začátku nervózní, tak se po chvilce uklidní a já si ho můžu brát na ruku on se v ní skovává a skáče zpět do vody a vůbec to je dobré pro lepší seznámení a sami uvidíte, že se Vám, ale hlavně vašemu ještěrovi tohle bude moc líbit. Další výhodou, kterou koupel má je hydratace kůže, která je u většiny ještěrů a hlavně u těch kteří mají a využívají vodu ve svém přirozeném prostředí velice důležitá. Dále pak zvířeti dopřejete zábavu, ale hlavně budete zvíře udržovat v čistotě, kůže bude mít potřebnou vlhkost a při svlékání nebudou komplikace. Jedna z dalších a hodně důležitých věcí, kterou pravidelná koupel zajišťuje je, že tělo dostane potřebnou vlhkost pro správnou funkci organismu zejména pak ledvin, které při nedostatku tekutin velice trpí a dlouhá dehydratace může mít až fatální následky, kdy zvíře může umřít na selhání ledvin. Při koupání můžete u větších jedinců použít jemnější kartáč pro masáž či jen tak pro čištění a odstraňování staré kůže. Ovšem tady si musíte dávat pozor, aby jste nestrhly kůži, která ještě není úplně oddělená. Též můžete kůži zatrhnout a ta by pak mohla dělat problémy v podobě různých hnisajících ran.

Mezi další důležitou údržbu můžeme zařadit správné zastřihávání drapáků. Zastřihávání drápů má dvojí účinnost. Zabráníte poranění sebe sama při manipulaci s ještěrem, který má svoje drápky ostré jako žiletky zejména u mláďat. Další neméně důležitá věc je ta, že ještěr, který nežije ve svém přírodním prostředí kde jinak častým přesunem a lezením si obrušuje svoje drápy o přírodní podklad nemá jak v teráriu svoje drápky obrušovat a ty mu můžou přerůstat a začít se deformovat speciálně, že se budou stáčet dozadu a mohou mu při chůzi působit bolest nebo ho dokonce poranit. Nehledě na komplikace, které pak můžou nastat kdy může dojít k rapidní změně jeho chování, kdy v důsledku bolesti může být podrážděný a nervózní či v extremních případech přestane žrát. Pro názornou ukázku vám sem předkládám takový malý diagram jak správně drápek zastřihávat. U větších ještěrů je zastřihávání daleko jednodušší jak u mláďat. U mláďat si dávejte extra pozor, aby jste nezastřihly moc hluboko. Proto doporučuji opravdu zastřihnout jenom špičku respektive jen lehce otupit drápek. Pokud se vám náhodou stane, že zastřihnete moc hluboko tak to poznáte tak, že za prvé poteče krev, za druhé ještěr se bude snažit vymanit, protože ho to bude samozřejmě bolet. Nepanikařte může se to stát a není to nic na co by mohl umřít. Nechte ho vyřádit uklidněte ho a místo zastříkněte desinfekcí a počkejte, až rána přestane krvácet.

Mezi další neméně důležité praktiky patří celková čistota prostředí ve kterém, se váš ještěr bude pohybovat. Podle návyků a zlozvyků není přesně stanovená doba, kdy by se mělo terárium čistit, takže tohle záleží na vás rozhodně včasným odklízením výkalů zajistíte zvířeti zdravé prostředí. Takové nepsané pravidlo je, že ještěr se naučí chodit dělat svojí potřebu na jedno a to samé místo. Zřídka kdy se stane, že svojí potřebu udělá jinde. Například u mě to je vodní nádržka což je velice výhodné ještěr se navlhčí a jak udělá svojí potřebu vyleze ven. Mě už jen pak stačí nádržku vytáhnout a vodu vylít, napustit novou a vše je připraveno do druhého dne. Teď mě tak napadlo, že nesmím opomenout fakt, že pokud je vaše zvíře krmeno pravidelně bude svoji potřebu vykonávat 1x denně někdy i 2x za den. Proto je opravdu nutné kontrolovat terárium každý den. Jak začnete krmit vašeho ještěra živou potravou (myší) tak si též určitě všimnete, že se po teráriu začínají objevovat takové válečky připomínající zmuchlanou vatu. Ovšem k vatě to má opravdu daleko. Jsou to chlupy a nestrávené zbytky, které varan jednou za čas vyzvrátí v podobě šišek. Pokud se vám podaří tuhle šišku najít čerstvou je mokrá a mazlavá tmavě šedé barvy pokud, až za nějakou dobu připomíná právě tu zmuchlanou vatu a barva je světle šedá. Po uschnutí skoro vůbec nezapáchá, takže jednou za čas minimálně jednou týdně můžete prohrábnout substrát a tyhle šišky vysbírat. Ovšem co se výkalů týče ty zlikvidovat ihned po objevení. Čím déle je necháte v teráriu tím více vystavujete vašeho ještěra riziku, že může z rozkládajících se výkalů něco chytit. Nehledě na to, že výkaly vcelku dosti zapáchají:-) 

 

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank