Terárium / Výroba

 

Výroba Terária

 

Výběr materiálu:

V první řadě co si musíme rozmyslet jak veliké terárium budeme stavět a za další z čeho ho budeme stavět. Na stavbu můžeme použít cokoliv. Ať už je to sklo, dřevo, lamino dřevotříska (dále už jen lamino), železo či kámen. Ke každému materiálu řeknu svůj názor.

 

Sklo: Takže co nám může nabídnout sklo. Jako materiál na stavbu terária je sklo dobré, ale pouze do určité velikosti terária. Sklo je vynikající co do odolnosti proti poškrábání, nehrozí u něj, že vám začne nějak praskat nebo hnít v důsledku vlhka, dobře se čistí a desinfikuje. Jeho nevýhoda je vysoká křehkost, pořizovací cena a co je důležité, že sklo jako takové má velice špatnou izolační vlastnost. Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, že když jsem měl malého varana v celoskleněném teráriu ani 100W žárovka terárium nevytopila jak jsem potřeboval. Nyní mám terárium 4x větší a stačí mi na zatopení 75W infra- žárovka. Takže záleží na vás jak se rozhodnete. Pokud to má být terárium pro mládě klidné začněte s celoskleněným pokud pro velkého ještěra je lepší se podívat po alternativním řešení . Nehledě na to, že u velkého zvířete budete potřebovat i silnější sklo a to tebude vůbec levné.

 

Dřevo: No u dřeva bych začal asi jeho nevýhodou. Syrové dřevo je plné pórů, které nevidíme, ale v důsledku vlhka a tepla bude dřevo pracovat a pukat nehledě na to, že ve škvírách se můžou usídlit různé houby a plísně. Jako takové je dřevo nevhodné pro stavbu terária. Výjimka nastává, je-li dřevo nějak upraveno. Například jestli je nalakováno silnou vrstvou speciálního laku atd. Ale i když dřevo nalakujete, tak vám po tom bude ještěr stejně škrábat a lak z toho sedře a pokud bude dřevo vystaveno veliké vlhkosti lak se může rozmočit. Dřevo bych používal pouze jako doplněk či okrasu na teráriu z venku nebo dekoraci uvnitř.

 

Lamino: Laminová dřevotříska je alespoň podle mě tím nejlepším co můžete při stavbě používat a v kombinaci se sklem je to neprůstřelná kombinace. Výhody jsou stejné jako u skla. Je zdravotně nezávadné, omyvatelné, ještěr nemá šanci lamino sedřít, má vynikající tepelné izolační vlastnosti a dá se koupit v různých barevných provedeních či imitacích. Nevýhody nastanou pouze pokud zanedbáte stavbu a necháte někde obnaženou dřevotřísku ta se může vlivem vlhka rozpadat. Další nevýhoda dřevotřísky je její křehkost při opracovávání nebo vrtání. Dokáže se lehce vylomit. Jinak laminová dřevotříska vydrží věky. Doporučuji po sestavení terária vytáhnout všechny spoje silikonem.

 

Železo: při stavbě terária se železo využívá pouze na konstrukci. Tady si musíme být naprosto jistí, že je konstrukce po svaření pořádně nastříkaná barvou v několika vrstvách. Nesmíme zapomínat, že terárium bude vystaveno zvýšené vlhkosti a to 24/7. Nepočítám s tím, že si někdo konstrukci svaří z nerezu či hliníku, kde nátěr není za potřebí.

 

Kámen: Kámen je též dobrý stavební prvek, ale kámen se spíše hodí na stavbu venkovních obrovských výběhů takže ho jen uvádím pro zajímavost jako jeden z dalších materiálů. Jinak se též dá použít v teráriu jako dekorace či k budování různých úkrytů. Pokud si kámen donesete z přírody nezapomeňte jej pořádně očistit a vyvařit nebo jinak zdezinfikovat.

Výběr dekorace.

Co se dekorace týče tady čistě záleží jenom na vás jak si terárium vyzdobíte. Není na škodu udělat hlavně mláděti nějaký úkryt, aby se mohl při pocitu nebezpečí schovat. Je sice pravda, že ještěra celý den neuvidíte, ale postupem, času jak si na Vás bude zvykat bude se v úkrytu zdržovat co nejméně.U přírodních materiálů pokud nebyly koupeny v obchodě nemusím vykládat o nutné sterilizaci buď roztokem nebo třeba vypéci v troubě. U různých větví doporučuji odstranit kůru dřevo nechat vyschnout nebo odstát minimálně 14 dní pokud je ale dřevo čerstvé tak pokud nemáte sušičku, tak nechat vysychat alespoň měsíc při pokojové teplotě. Poté dřevo nalakujte. Dále co nedoporučuji tak živé rostliny, neboť je ještěr zničí hned první den:-) U umělých rostlin brát takové co hodně vydrží v tahu zkrátka nebrat takové po kterých, když přejedete rukou nebo trošku zatáhnete vám zůstanou listy v ruce:-)

Návod na výrobu.

 

Domácí:

Tady máte malý obrázkový návod jak postavit takové terárium už pro většího jedince. Co se týká rozměrů, tak ty jsou 120 x 60 x 65 (D x S x V). Terárium je vyrobeno z lamino dřevotřísky, skla jsou usazené v hliníkových kolejničkách a zajištěna zámkem, zadní stěna je vylisovaná atrapa kamenné stěny z tvrdého plastu (tady se to používá jako velice levná náhražka a rádoby okrasa kolem domů, já našel jiné využití a funguje to bezvadně) jinak jak si uděláte zadní stěnu záleží na vás třeba nalepená břidlice může vypadat též velice hezky nedoporučuji montážní pěnu tu vám Varan zničí během pár hodin. Jako substrát jsou použity dřevěné štěpy, dno je pojištěno vlepeným PVC, bazének je výlisek pro malou zahradní nádržku, na stropě je jedna UVB/UVA zářivka ReptiGlo 5.0. Do každého rohu jsem umístil dvě svítilny, kde můžu podle libosti našroubovat žárovky tak jak potřebuji. Momentálně v levém rohu v oblasti výhřevného kamene, mám infra výhřevnou žárovku. Časem bude nahrazena keramickym světlem a do zadni lampy chci dat noční světlo. V současné době se teplota terária pohybuje (30-32C v oblasti výhřevné žárovky 26-28C v chladné části terária). Na dně je jeden velký výhřevný kámen s regulovatelnou teplotou nastaven na 26C a na stěně je digitální teploměr s vlhkoměrem, který není na škodu v teráriu mít. Zářivka je napojena na časovač svítí zhruba 11 hodin denně, oproti tomu infra a topný kámen jedou 24 hodin denně 7 dnů v týdnu:-). Větrani zajišťuji tři asi v prumeru 5,5 cm vykroužené otvory ve stropě terária chráněné nerez mřížkou. Další větraní vzniklo díky šoupacím sklům mezi kterými je asi 3mm mezera.

Venkovní:

Až vám z vašeho mazlíka vyroste obr budete pravděpodobne chtít vybudovat pro něj něco většího a prostornějšího. Pokud budete mít tu možnost vybudovat terárium venku na zahradě tak tu mám pro vás takovej menší návod jak na to. Co tedy budete potřebovat...

 

24Ks ( 5 x 10 x 20 cm ) dřevěných impregnovaných sloupků, 3Ks ( 5 x 5 x 20 cm ) opracovaných desek, 4Ks ( 2,5 x 5 x 20 cm ) opracovaných desek, 2Ks ( 10 x 20 x 1,25 cm ) impregnovaných desek, 1Ks ( 122 x 1550 cm ) jemějšího drátěného pletiva, 1Ks ( 61 x 1550 cm ) jemějšího drátěného pletiva, 1 krabička philips šroubků 100Ks ( 8,75 cm ), 2 krabičky šroubků s plochou hlavou 100Ks ( 2,5 cm ), 2 krabičky podložek 2 x 100Ks, 3Ks upravených ocelových pantů ( 7,5 cm ), 2Ks upravených petlic.

 

Venkovní plocha, kterou budem pro nové terárium potřebovat bude ( 244 x 244 x 244 cm). Každá strana terária je udělaná tak jako stěna domu tzn.. Horní a spodní desku spojímé sloupky ( 5 x 10 cm) . Dveře jsou připevněny s jednou stranou stěny a upevněny pomoci 3Ks pantů. Jakmile je hotová konstrukce celou tuhle konstrukci obalíme pletivem a připevníme pomocí šroubků s podložkami ke konstrukci. Nezapomeňte obalit tuhle konstrukci nejen kolem dokola, ale i nahoře a vespod. Nesmíme umožnit varanovi aby buďto vyšplhal nahoru a přelezl, nebo se podhrabal. Jakmile je cela konstrukce obalená pletivem vrátíme terárium na své místo. Pro varanův klid nakonec uděláme to, že zevnitř kolem dokola přisroubujeme desky ( 61 x 244cm ). Zamezíme tak zbytečnémů stresu varanů když budete procházet kolem terária. Pote navezeme podklad a před tím než varana do terária vypustíme vyzkoušíme jak je pevné a hlavně jestli hrozí jakýkoliv únik z terária či jestli nemůže dojit ke zranění.

Údržba terária.

No tady se nebudu moc dlouho rozepisovat je snad jasné, že terárium musí být udržováno v čistotě a to každý den. Pokud se váš Varan naučí chodit na záchod do bazénu je nutné tento čistit denně obzvláště pokud to je jediné místo, kde se může varan koupat a kam chodí pít. Jinak jednou za 2-3 měsíce můžete vyhodit substrát a nahradit ho novým. Ovšem to také záleží na vašem varanovi jak a hlavně kam se naučí chodit na záchod:-) Například já pouze přisypávám a odebírám znečištěný substrát jinak se varan naučil chodit vylučovat do bazénku a pouze jednou za čas to hold nestihne:-)

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank