Příručka Chovatele - Potrava - Rozdělení

 

Krmení , Potrava a Správná Výživa - Rozdělení

 

Pokud bych měl rozdělit jídlo podle stáří do několika bodů, tak by to asi zhruba mohlo vypadat nějak podobně jako tento menší návod. Ovšem informace to jsou pouze všeobecné a záleží na skutečné velikosti a žravosti vašeho svěřence. A též na pohybu či prostředí ve kterém žije.

 

Mláďata do 33cm - 1-4 holátka každé 2-3 dny. Velikost hlodavců předkládejte úměrně podle velikosti ještěra. Další složka potravy pro lepší dietu jsou zmiňovaní hmyzáci, pro zpestření potravy rybí maso, hlemýždi (pouze ty určené pro lidi u volně odchycených hrozí otrava pesticidy.) Co se konzerv týče, tak maximálně 2-4 kávové lžičky 2x za měsíc.

 

Od 33cm do 1m - 1-4 střední myši 2x týdně nebo jedna středni krysa 1x týdně. Opět můžete přidat hmyzáky a slizáky pro zpestření potravy stejně tak jako rybí maso a kuřecí. Co se konzerv týče, tak 1/2 konzervy 1x za měsíc. Ovšem hlodavci samotní, spestření jednou týdně dietní vložkou (kuřecí) obohacenou o vitamíny zajistí všechno potřebné sami o sobě.

 

Dospěláci nad 1m - Tady není přímo určeno kolik a co. Jídlo by mělo být opět úměrné jeho velikosti. Někteří dospěláci můžou být skuteční jedlíci, ale i tak doporučená dávka u zvířete nad 122cm je 4 malé až střední krysy 2x - 3x za měsíc. Dávejte si, ale pozor a nepřekrmujte kvůli již několikrát zmíněné obezitě. Tu můžete ovšem eliminovat, když dopřejete vašemu svěřenci dostatek pohybu a rozdílnou dietu.

 

Co se samotného krmení týče myšleno vlastního podávání potravy, to záleží na Vás a na vašem svěřenci. Pokud to bude klidný ještěr, můžete ho naučit na krmení potravy z vaší ruky*, což bude veliký úspěch, pokud to je divoch raději ho pořádně vytrénujte a ze začátku používejte rukavice či nějaké kleště. Podle literatůry je doporučováno potravu podávat kleštičkami. Důvodů je hned několik. Jedním z nich je, že tak předejdete zranění a pak varan si na tento způsob zvykne a když mu do terária pak vložíte holou ruku nebude si tento akt plést s příjmáním potravy. Jinak samozřejmě můžete myš vpustit do terária a nechat ji tam, aby si ji sám ulovil. Ovšem zde Vás musím upozornit, aby jste si dávaly pozor na to, aby ho myš nějak nepokousala. Z vlastní zkušenosti se mě to nikdy nestalo, pokaždé, když jsem ho viděl lovit, tak to bylo čisté a propracované a myš neměla sebemenší šanci ho nějak zranit, ale znáte to 10x to vyjde a po jedenácte mu myš vyškrábne oko, takže nenechávejte myš či potkana bez dozoru.

Pokud budete používat neživou potravu či potravu předem usmrcenou nezapomeňte ji po zhruba 10 hodinách z terária vytáhnout a vyhodit. Nepředkládejte ji varanovi na druhý den!!!

 

Vždy mějte k dispozici čistou pitnou vodu varan se obvykle po jídle chodí napít. Voda je základní složkou, která nesmí v žádném případě chybět. Dehydratace = Problémy!!! Zejména pak při krmení srstnatou potravou. Chlupy jsou u varana nestravitelné a dráždí žaludek. Varan to řeší častějším pitím a po nějakém čase chlupy vyvrhne v podobě takové šišky.

STRUČNÁ TABULKA NUTRIČNÍCH HODNOT Ca : P OBVYKLE PODÁVANÉ POTRAVY VARANA

Cvrček
Moučný červ
Larva
Hovězí maso
Hovězí srdce
Dospělá myš
Ochmýřená myš
Holátko
Ca:P - 1:4
Ca:P - 1:8
Ca:P - 1:13
Ca:P - 1:16
Ca:P - 1:38
Ca:P - 1.5:1
Ca:P - 0.9:1
Ca:P - 1.1:1

 

Jak je již z tabulky vidět tak hlodavci mají nejlepší nutriční hodnoty co se do poměru kalcia a fosforu (2:1) týče oproti ostatním, proto doporučuji hlodavce jako základní složku potravy vašeho varana. A ostatní, více méně jako potravu doplňkovou, ale pro správnou dietu nezbytnou.

Vlastní pokroky:

 

08/02/2006 (stáří 3 roky) jsem naučil varana žrát z ruky. Zjistil jsem, alespoň u mě to tak funguje, že nejklidnější a nejvstřícnější je večer kolem 21:00 když mu v teráriu svítí už jen infra červená žárovka. Ikdyž ho vzbudím tak není nervózní a v klidu si vezme 2-4 myši, nechá se u toho hladit a po jídle si opět zaleze do úkrytu a to bez jedinného náznaku agrese.

 

11/04/2006 Od včerejšího dne bych měl pro vás jednu velice užitečnou radu co se krmení týče. Je lepší už i z hlediska čistoty podávat varanovi potravu úměrnou jeho velikosti. Nemyslím tím že by si Váš varan netroufnul na větší sousto, ale pak musíte počítat s tím že bude nepořádek a pokud něco nedokáže spolknout naráz tak si to patřične svými drápky zpracuje.

 

Upozorňuji, že následující obrázky jsou trošku drastické, ale aspoň se můžete presvedčit jak to pak může u Vás vypadat a kolik extra práce vám váš mazlík přidělá.Napůl spolknutá myš byla pomoci drápů roztrhnuta na boku a po vyprazdnění obsahu jejich útrob (viz. poslední obrázek) a celkovém zmenšení bez problému spolknuta. Další nevýhodu, kterou tahle akce má a o které bych se rád zmínil je, že vnitřnosti jsou lepkavé a tak velice snadno dojde k obalení substrátem, který pak může ve střevech varana působit problémy. Pro klid ochránců byla tato myš před podáním předem usmrcena. U živé potravy by nepořádek byl pravděpodobně o hodně větší.

 

 

01/09/2006 Varanek si vzal svého prvního malého potkána. Nejdříve jsem si myslel, že se bude opakovat něco podobného jako se stalo v dubnu ale k mému překvapeni ho slupnul jako malinu a ještě by si dal. Též je vidět jak za poslední rok zmohutněl a povyrostl. To všechno se změnilo po vybudování vetšího a hlavně teplejšího terária, které považuje za svoje útočiště a ikdyž nechám dveře dokořán otevřené tak nemá tendenci uniknout.

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank