Příručka Chovatele - Potrava - Obecně

 

Krmení , Potrava a Správná Výživa - Obecně.

 

Tak a máme tu další velice důležitý odstavec o potravě a správném krmení vašeho svěřence. Nebudu se tu rozepisovat o tom co varan spořádá ve volné přírodě, protože by to bylo jen mrháním času. Raději se zaměříme na to co mu budeme muset zajistit v domácích podmínkách. Bohužel nemůžu nabídnout zkušenosti o krmení čerstvě narozených jedincu, ale předpokládám že potrava bude stejného charakteru jako u mláďat starých 3 měsíce.

Takže jako první se vrhneme na mláďata: Bohužel tady jsem se až zastyděl, že jsem si informace o tom jak krmit mláďata nesehnal dříve a slepě poslouchal radám pána ve zverimexu (nikdy se nespoléhejte na rady lidí co pracují ve zverimexu z 90% to jsou lidi s minimálními znalostmi). Naštěstí pro mého ještěra to nemělo žádné následky, ale o tom později. Jak už jsem řekl masožraví ještěři nejsou až tak nároční jako vegetariáni a i když jim podáte komerční potravu určenou třeba pro jiná masožravá zvířata a podáte jim to v úměrném množství nemůže se jim nic stát. Je ale dobře začít správně hned od začátku, takže co takovému mláděti dát? No v prvé řadě, když si ještěra přinesete domů, tak vám několik dní nebude žrát vůbec pokud bude mít v teráriu úkryt tak věřte na 100%, že ho pár dní neuvidíte. Jakmile si začne na nové prostředí zvykat a objevovat se v teráriu je nejlepší čas začít krmit. Podle literatury a to co jsem našel na internetu tak nejlepší krmení pro malého jedince je hmyz. Takže si připravte moučné červy (Pozn.: Jedním z problému při zkrmování může být pouze horší stravitelnost při požití vetšího množství larev. Nutno podotknout ze larvy obsahují také benzochinony a fenoly, které mají za úkol je chránit před predátory. Při častém podávání, nebo překrmování mohou zpusobit těžké otravy i smrt chovaných zvířat) dále pak, žížaly, šváby (syčivý jsou nejlepší), cvrčky nebo měkýše.

Dále můžete použít na kousky nakrájené hovězí srdce, ale to jen občas díky vysoké hladině fosforu. Též můžete používat naporcované myší holátka. U tři měsíce starého jedince stačí na půlky. Další žrádlo, které můžete použít pouze jako doplňkový suplement a opravdu jen občas jsou komerční psí či kočičí konzervy. Nevýhoda tohoto jídla spočívá v jejich obrovské nutriční hodnotě, která vede k obezitě. Nepodceňujte obezitu je stejně závažná a nebezpečná jako u lidí. Další nevýhoda pri krmení z konzerv je, že varan po každém jídle provádí rituál kdy si otírá tlamu o stěny terária či o podklad aby se zbavil pachu, který by ho mohl zmást při hledání další potravy. Takže vám pak rozmaže zbytky žrádla po teráriu a skle:-( Též si po jídle olizuje jazykem tlamu za stejným účelem zbavení se pachu. Výjimku tvoří slabší jedinci, nebo jedinci odmítající živou potravu, kde jídlo z konzervy může být jediná potrava co bude chtít přijímat. Zde bych ovšem doporučil kočičí konzervy, které jsou méně tučné jak psí a též zkoušet tuhle stravu prokládat vařeným masem obohaceným vitamíny a minerály. Pokud vaše zvíře začne přijímat hlodavce není potřeba po takovém jídle sahat. V období kdy varan bude živen na této dietě, minimalně 1x týdně nabídněte myš či holátko a pokud potravu přijme konzervy používejte pouze jako doplněk a ne jako hlavní jídlo.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že já svého varana krmil skoro rok kočičím žrádlem a vařeným kuřecím než si začal brát hlodavce, bohužel jsem neměl na vybranou. O hmyzu jsem tenkrát nevěděl a vůbec moje celkové znalosti o tomto ještěru se rovnaly nule. Holátka mě nechtěl brát a ty jsem vždycky musel nakonec k večeru vyhodit. Je pravda, že můj varan byl poněkud více vystresovaný než se sluší a patří a díky tomu je i menší než by měl ve svém věku být, ale to teď rychle dohání. Zhruba v prvním roce a půl jsem se rozhodnul radikálně přejít na myši a tak jsem mu do terária strčil malou myšku. Trvalo víc jak týden než si jí vzal, ale od té doby již začal žrát pravidelně. Za poslední rok pouze díky myším a správným podmínkám v teráriu se jeho velikost zdvojnásobila a nyní spořádá bez problému 5 myší týdně. Mezi další používanou, potravu patří například mleté hovězí maso. Nevýhoda hovězího je jeho vysoká tučnost takže podávat pouze jako doplňek. Z dalších dostupných potravin můžete podat tepelně zpracované kuřecí maso (maso nesmí být vařící nebo naopak zmrzlé na kost, takže správně by mělo mít mírně nad pokojovou teplotu) dále pak rybí maso, nebo přímo celé rybičky. U ryb si musíte dávat pozor a nepřekrmovat, nebo přidávat extra vitamin E. Další z produktů, který můžete občasně nabídnout je vejce a to pouze žloutky nebo vajíčka s vytvořeným embriem. Bílek má jednu špatnou vlastnost a to, že obsahuje avidin, který redukuje biotin (Vitamin H nebo též B7). Nedostatek vitaminu B7 může vést k oslabení svalů, takže pozor na to a s vejci to moc nepřehánět. O nebezpečí salmonely, která z vajíček hrozí tu snad nemusím vůbec vykládat. Pravděpodobně nejbezpečnější metoda je vejce uvařit. Při krmení hmyzem je doporučeno obohatit jídlo o vitamíny a minerály

U dospělých jedinců to je už o hodně jednodušší. Krmíme nejlépe živou (omráčenou) potravou a to především hlodavci. Zejména to jsou pak myši, skákavky, křečci později malé krysy atd... Teprve až v maximální velikosti zvířete můžeme nabídnout něco většího jako je třeba laboratorní krysa, potkan nebo morče. Doporučuji potravu předem usmrcenou, neboť takový lov může být někdy hodně krvavý a o zranění ani nemluvím. (Viz. obrazek okousaného ocasu na kost u varana stepního.) Co se doplňkové stravy , nebo vitamínů týče, někde se uvádí, že je dobré jim něco občas do jídla přidat jinde se mlčí, každopádně já jsem svému varanovi nedával žádné suplementy pokud jsem krmil živou potravou pouze v připadě kdy jsem ho krmil kuřecím nebo hovezím pridaval jsem klacium a mineraly.To že je zdráv přikládám též faktu že myši a potkany kupuji v místním zverimexu zpravidla po 12-15 kouscích což je zásoba na 3 týdny. Doma je pak krmím speciální vyváženou stravou určenou pro hlodavce , která je bohatá na vitamíny a vlákninu a zvířata uchovávám v čistotě. Bylo totiž zjištěno ze vnitřnosti obsahující zbytky originální stravy hlodavců obsahují hodně vitamínu C a minerálů, které pomáhají celkově na imunitním systému varana a zabraňují nemocem jako je třeba hniloba tlamy. Pokud ovšem chcete mít jistotu můžete si sehnat speciální vitamínové preparáty a vašemu varanovi je podávat ovšem dodržujte přesně návod, aby jste to zase nepřehnaly ono všeho moc škodí:-) U krmení hlodavci též zbytečně nepřekrmovat, opět může dojít po čase k obezitě. Doporučuje se u dospělých jedinců kromě této stravy obohatit jídelníček čas od času o něco s malou nutriční hodnotou. Takže například takové vařené kuřecí smýchané s vařeným vejcem s přídavkem vitamínů je aspoň jednou měsíčně na místě. (Recept Zoo v San Diegu: 4,5Kg čerstvého mletého kuřecího, 90g kostni moučky, 2ks CENTRUM vitamínu, 6ks vajec)

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank