Příručka Chovatele - Páření

 

Období Páření / Úvod.

 

Většina varanů je notoricky známa svoji obtížností rozmnožovat se v zajetí. Pouze několik Zoo či individuálních chovatelů zaznamenalo při rozdílných událostech úspěchy při páření některých druhů varanů, mezi které též patří (varanus albigularis) nebo (varanus exanthematicus). Ostatní druhy varanů rozhodně nejsou jednoduchá zvířata, která by se dala lehce rozmnožovat v zajetí. Alespoň takový dojem na mě udělaly články a knížky, které jsem měl zatím možnost přečíst a ve kterých toho moc o páření a rozmnožování v zajetí nebylo. Rozhodně ne tolik co je napsáno o ostatních populárních ještěrech jako je například Leguán. Vlastně jedna výjimka tam byla a to u druhu (varanus acannthurus) a (varanus tristis orientalis) který by měl být ze všech varanů co se odchovu týče nejjednodužší. Jinak ten samý problém co jsem měl při získávání informací o páření jsem měl také při získávání informací o samotném uskladnění, inkubaci, průměrné velikosti vajíček, atd. Nevím proč, ale opravdu je těžké něco o tomto druhu ještěru najít. Ale pokusím se tu sepsat alespoň ty nejzákladnější informace, které se mě podařilo sehnat a dát dohromady.

V době mezi červencem a srpnem začíná pro varany období námluv a páření. Varani jsou v tomto období schopni urazit i několik kilometrů denně do doby než si najdou svoji samičku. Velikost dospělé samice, která je schopna vychovat zdravé jedince je zhruba okolo 120 cm. Páření probíhá zhruba stejně jako u všech ještěrů. Samička začíná klást vajíčka v průběhu od měsíce září do prosince. Hnízdo Varana je většinou situováno v blízkosti vody. U Varana Nilského bylo vypozorováno, že nejoblíbenější místo kde samička klade vajíčka je termitiště. Samička rozhrne termitiště a naklade vajíčka aniž by se starala o zakrytí. Termiti to totiž udělají za ni tím, že vyběhnou opravit to co varan poničil a tím zakryjí nakladená vajíčka. Ta jsou od této doby ukryta a v bezpečí. Termitiště zajišťuje konstantní teplotu +27C až +31C a plíseň která je přítomna při kultivačním procesu v termitišti zajišťuje optimalni vlhkost po celou dobu inkubace. Při těchto skoro ideálních podmínkách je 90% úspěšnost pro snůšku. I tak se 50% snušky nevylíhne v důsledku špatného, nebo geneticky slabého embria. V severnějších oblastech Afriky je ale, o termitiště nouze a tak varani kladou vajíčka do hliněných stěn zavlažovacích kanálů. Též inkubační doba se odlišuje podle místa kde se varan nachází. Ve volné přírodě může inkubační doba pro vejce dosáhnout skoro 300 dní u zvířat chovaných v zajetí je tato doba i poloviční. Velké samice Varana Nilského dokáží v jednom vrhu naklást až 60 vajec. V roce 1991 bylo objeveno hnízdo, kde bylo napočítáno neuvěřitelných 63 vajec, které byly ukryty jak jinak než v termitišti. Ovšem průměrná snůška čítá okolo 35 vajec a u menších samic může být tahle snůška daleko menší dokonce i pouhých 10 vajec na snůšku. Většina vajíček váží okolo 46-52g a měří okolo 6x4cm. Takže u snůšky velké samice může váha snůšky přesáhnout neuvěřitelných 3000g! Z čehož vyplívá. že většina samic po čas jara a léta se snaží maximálně vykrmit a nabrat co nejvíce tuku, který je potom později zpracováván játry v zimním období klidu na vaječný žloutek .

 

Inkubační doba u odchycených exemplářů se pohybuje okolo 165 - 195 dny. Takže jak jsem už řekl doba to je poloviční. Teplota by se v inkubátoru měla pohybovat od +27C do +33C. Co se vlhkosti týče, tak přesné informace jsem zatím nezískal, ale pokud budu vycházet z toho, že většina varanů má nároky na prostředí podobné tak podle mě by měla vlhkost v inkubátoru dosahovat 95% - 100%.

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank