Příručka Chovatele - Páření . Akt / Inkubace

 

Období Páření / Příprava.

 

Jak jsem již řekl v úvodu tak páření varanů není lehká záležitost, ale co jsem opomněl říci je i to, že to není už vůbec záležitost levná. K tomu aby jste úspěšně dokázaly odchovat a spářit varany nebudete potřebovat pouze obrovskou dávku štěstí, ale i spoustu peněz. Rozhodně odchov varanů není a nikdy nebude vydělečnou čiností. Náklady , které do toho vložíte, několikrát přesáhnou cenu, za kterou by jste odchov prodali. Takže pokud si nejste jisti svoji finanční stránkou a pokud nevyčleníte místnost alespoň 4m x 3m vůbec se do odchovu nepouštějte. Pro ty co se do odchovu přeci jen pustí jsem tu připravil takové menší povídání, které jsem rozdělil na několik stránek. Vezmeme tedy v potaz, že se vám podařilo dát dohromady zdravý pár a že si jste naprosto jisti tím že máte samce a samici, neboť jak jsem se už v předešlých článcích zmínil není to nic jednoduchého zjistit neinvazní cestou co, že to vlastně máme doma. Ale, budiž máme 110% jistotu a co teď ?

 

Nile Monitors by Robert J. FaustTerárium:

Jeden z nejdůležitějších činitelů pro úspěšný odchov je velikost a vybavení terária. Terárium, nebo spíše místnost by měla mít minimálně velikost 245 x 245 x 185cm. Takhle velké terárium, by nám mělo stačit pro maximálně jeden pár. Vybavení by mělo být skoro stejné jako u běžného terária. Tzn. výhřevné místo, místo, kam se varan bude moci skovat a kde se bude cítit v bezpečí, bazén adekvátní velikosti a substrát, který je v tomto případě povinností. Venkovní výběh je v tomto případě ze všeho nejlepší. Expozice přímému slunci, čerstvému vzduch, dešti a větru má v tomto případě daleko více blahodárný účinek jak ustájení uvnitř budovy. Ostatně všechny uspěšné odchovy se povedly právě v takto vybudovaných venkovních výbězích. Tyto klece jsou vybudovány pomocí jednoduché konstrukce ze dřeva, která je pokryta jemějším pletivem a kolem dokola obehnána dřevenou hradbou do výšky kolem 65cm. Vybavení takového venkovního terária je zcela na vás. Neměl by chybět přírodní štěrkovitý podklad, velké kameny na sluňení, vodní plochy pro koupání a rostliny. Na opačném konci je možno vybudovat dřevěný box jako útočiště kam se bude varan vracet na noc a kde se bude cítit v bezpečí.

 

Nile Monitors by Robert J. FaustHnízdo:

V opačném rohu než kam jste umístily útočiště si varaní samička těsně před kladením vajec vybuduje hnízdo. Toto místo by mělo být předem zbaveno všech materiálů, které by mohly při stavbě hnízda nějakým způsobem pomáhat a to až do chvíle, kdy zjistíme že je samička gravidní. V tuto dobu ji dáme k dispozici materiál, ze kterého si bude moci hnízdo postavit. Pokud podklad na kterém jsme postavily klec je dost měkký stejně si svoje hnízdo z části vyhrabe do něj. To že je samice gravidní zjistíme už jen od pohledu kdy po stranách břicha budou vidět takové hrbolky. Její tělo se celkově nafoukne a bude připomínat balón nebo spíše takovou baculatou hrušku. Začátek ocasu, který byl predtím tuhý jelikož byl plný tuku se začne smrskávat a to doslova každým dnem jak její tělo bude zpracovávat tuk při výrobě vajíček. Ke konci a začátkem snůšky vypozorujeme, že samice bude velice aktivní a že si začne vyhrabovat a stavět z materiálů, který jsme ji daly k dispozici hnízdo.

 

Material pro hnízdo:

Jedna z nejtěžších věcí pŕi chovu varanů je zajištění a správný výběr materiálu pro stavbu hnízda. Samičky dokáží být až extrémně vybíravé co se do materiálu, umísténí, teploty a vlhkosti týće. Ovšem má to svůj důvod. Těchto pár důvodů hraje velkou roli pro správné nakladení a následnou inkubaci vajíček. V momentě kdy je samička připravena naklást vejce začne intenzívně hledat vhodné místo pro nakladení. Po dvou týdnech od kopulace by jste měli tedy začít se stavbou hnízda. V přírode má varan obrovskou oblast na to aby našel to správné místo, ale v kleci to má samička hodně omezené. Bohužel ani v současné době neexistuje přesný postup a návod na to, jak takové hnízdo vybudovat aby s ním samička byla spokojená hned na poprvé a nakladla do něj vejce. Jedinné informace, které jsou k dospozici jsou o tom, že samička dává přednost místu se střední vlhkostí a teplotou. Dalši faktor, který byl vypozorován je ten, že samičky si hledaji místo kde budou moci hrabat do země a zároveň místo, které bude chráněno. Dalši faktor na kterém zaleží je, že materiál ve kterém bude hnízdo vyhrabovat se nebude bořtit. Pokud bude pri vyhrabování dochazet k častým závalům samička tohle místo opustí a už se k němu nevrátí.

 

Nile Monitors by Robert J. FaustVýroba hnízda:

Určitý stupeň úspěšnosti byl zaznamenán při mixovaní ornice + kompostu + rašelíny + písku, všechny ve stejném poměru zvlhčené pomoci zahradní hadice a to všechno navezeno na hromadu do rohu klece kde vybudujeme zeď zhruba 60cm vysokou, která bude navezený materiál udržovat pohromadě. Kameny ze kterých tuhle zídku postavíme opatrně naskládáme do pulkruhu s vlevo situovaným vchodem. U venkovního terária zadní stěnu bude tvořit lem z dřevotřísky. Jakmile si jsme jisti pevností naší stavby můžeme do tohoto hnízda navézt námi vytvořený materiál. Materiál by měl být až do výše kamenné zdi. Jakmile je materiál navezen položíme na vrcholek veliký placatý kámen nebo desku z dřevotřísky. Samice se tak bude v hnízdě cítit více bezpečná. Při stavbě hnízda je lepší samici přemístit dočasně do jiného terária. V opačném případě se vám bude motat pod nohama a bude zvědavá co se to děje. Lehce tak může dojít k úrazu v podobě upuštění těžkých kamenů na zvědavého ještěra, nebo vaši nohu.

 

Vlhkost:

Vysoká vlhkost je velice důležitá při rozhodování, kde varan začne kopat svoje hnízdo. Vlhkost by se měla pohybovat okolo 85% až 100%. Materiál pro stavbu hnízda by měl být vlhký, ale ne moc aby zase neplaval. Varaní samička bude mít též zájem na tom jaká je vnitřní teplota tohoto materiálu, která by měla být okolo +28.9 až +30C. Na zjištění teploty použijte digitální teploměr s externí sondou, kterou zavedete dovnitř substrátu. Pokud je pod teplotou +27C, můžete nad místo pověsit výhřevnou lampu a tím teplotu zvýšit. Pokud se jedná o venkovní terárium lampa pravděpodobně nebude potřeba, jelikož slunce tuhle práci udělá za vás a líp. Jak už jsem se jednou zmínil tak varan dokáže být velice vybíravý a tak strávíte hodiny tím, že budete různě mýchat zeminu, písek, mulch a rašelínu až si budete myslet, že to je to pravé a pak vám do toho samice jednou hrábne a odejde s nezájmem pryč. Teď nastáva závod s časem a je pouze na vás zjistit, kde jste udělaly chybu a tu odstranit. Pokud vlhkost i teplota odpovídá tomu co jsem tu napsal, tak pak budete muset zkusit jinou kombinaci materiálu.

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank