Příručka Chovatele - Páření - Inkubátor

 

Období Páření / Inkubátor.

 

K výrobě tohoto specifického inkubátoru budete potřebovat starý mrazák:-) V první řadě si pořídíme starý mrazák, ze kterého odstraníme všechny zbytečné věci, které nebudeme potřebovat zejména pak žebrování, které je napuštěno freonem, který by jsme měly nechat odstranit autorizovanou firmou jelikož vypouštění freonu do atmosféry je v dnešní době zakázáno. Pozn. autora :Buďme realisti a tak pravděpodobně většina z vás si tento problém vyřeší po svém. Pro ty co si to budou dělat sami bych chtěl jen upozornit, že freon je v tomto žebrování pod určitým tlakem, takže doporučuji použít alespoň ochranné brýle:-) Dále odstraníme veškerou elektroinstalaci a motor čímž podstatně snížíme váhu pro další jednodušší manipulaci. Ve finále vám zůstane pouze samotné tělo mrazáku. Do tohoto těla budeme muset vyvrtat několik otvorů pro zavedení elektrického kabelu k vyhřívání a další pro umístění čidel od teploměru a vlhkoměru. Doporučuji moc nešetřit u těchto měřidel a koupit opravdu kvalitní výrobky, které budou zobrazovat správné hodnoty a minimálně alespoň na jedno desetinné místo. Jelikož mrazák je většinou neprůhledný a i kdyby měl průhledné dveře, tak kvůli vlhkosti tam stejně neuvidíte doporučuji u teploměru a vlhkoměru takové typy, které mají čidlo zvlášť a které umístíte do inkubátoru, kdežto hodnoty budete odečítat na stupnici umístěné venku. Zabráníte tak zbytečnému a častému otvírání, které též není moc dobré a mělo by se provádět pouze jednou za čas a to pouze pro údržbu a kontrolu.

 

Prostrčení kabelu je díky izolaci která je mezi stěnami trošku náročnější, ale to se dá vyřešit například tím, že elektrické kabely spojíte pomocí pásky k silnému drátu a pak lehce prostrčíte otvorem. Pro ohřev můžete použít co se vám bude hodit , ale nejlépe se k tomuto účelu hodí výhřevná elektrická rohož, tu umístíme vespod inkubátoru. Velikost rohože bude též záviset od velikost mrazáku. Podle toho jakou rohož použijete a podle toho jaké teploty bude dosahovat umístíme mezi rohož regulovatelný termostat na kterém si můžete teplotu rohože regulovat jak budete potřebovat. Vlhkost v inkubátoru můžete zajistit pomocí staršího akvária které napustíte vodou a na ohřev můžete použít ponorný ohřívač též pokud možno regulovatelný pomocí termostatu. No a tady máme skoro hotovo. Nyní stačí jen vhodně umístit čidla teploměru a vlhkoměru a začít s testováním inkubátoru. Tohle testování může řádově trvat od několika hodin, až po několik dnů, rozhodně si inkubátor předem pořádně vyzkoušejte jak pracuje než do něj umístíte vajíčka k inkubaci.

 

Podle velikosti mrazáku doporučuji umístit více čidel na teplotu a vlhkost neboť teplota může být v různých patrech jiná. Inkubátor umístíme do místnosti se stálou teplotou, neboť jednou za čas by jsme měli inkubátor otevřít pro vpuštění čerstvého vzduchu či případném dolití vody do nádrže s vodou, která nám bude zajišťovat pozvolným vypařováním stálou vlhkost. Kompletní návod na výrobu tohoto typu inkubátoru včetně fotografií, ze kterého jsem čerpal můžete najít na těchto stránkách.

 

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank