Příručka Chovatele - Páření . Akt / Inkubace

 

Období Páření / Inkubace.

 

Nile Monitors by Robert J. FaustVajíčka:

Většina chovatelů preferuje odebrání vajíček, v momentě kdy samice vajíčka naklade. Odebíráni vajíček v době kdy samička stále klade může mít za následek útok a pokousání. Pokud, ale budete čekat příliš dlouho může se stát že vajíčka budou napadena mravenci. Doporučuje se proto začít s odebíráním vajíček v době, kdy samice začne couvat z hnízda. Odebírání bude prováděno z opačného směru. Odebereme část stěny v místě, kde budeme předpokládat že samice nakladla vajíčka. Opatrně za použití větší lžičky nebo kartáčku s dlouhými štětinami začneme vyhrabovat vajíčka. Občas se může stát že při odebírání vajíček narazíme na nos varana. Nic se neděje, ale pro vaši bezpečnost raději počkejte až varan přikryje větší část snůšky z opačné strany. Odebírejte vajíčka hezky jedno po druhém a opatrně je umisťujte do připraveného plastického boxu, který jste si předem připravily. Box naplňte navlhčeným perlitem či vermikulitem s hloubkou přibližně 5cm. Pomocí lžicky vytlačte to vlhkého média důlek a vejce do něj opatrně položte. Prázdné místo v důlku opatrně vyplňte médiem. Rozhodně vejce nezakopejte hodně hluboko. Vajíčko by mělo sedět mírně nad jeho polovinu v substrátu. Velice důležité je aby jste vajíčka vložily do média tak jak byla odebrána z hnízda. Rotací vajíčka oddělíte malinkaté embrio od žloutku a to pak umírá.

 

Inkubace:

Nejdůležitější u inkubace je dodržet stejné podmínky jak v přírodě. V dnešní době je na trhu spousta komerčních inkubátorů, které můžete použít, ale většina chovatelu dává přednost pro inkubátory které si sami vyrobí. Doba inkubace se pohybuje okolo 145 až 165 dnů při teplotě +28.9C až +30C. Inkubační doba je rozdílná, ale teplota by měla být striktně dodržena. Inkubace varaních vajíček je vcelku jednoduchou záležitostí a je jedno jestli použijete drahé komerční inkubatory, nebo ty co si vyrobíte doma. Jak jsem se už zmínil většina chovatelů upředňostňuje ty co si vyrobí například ze staré mini ledničky. Do takového inkubatoru se vejde bez problému až 100 vajíček.

 

Kontajner:

Nile Monitors by Robert J. FaustNejlepší kontajnery na vajíčka jsou z plastické hmoty s dobře těsnícím uzávěrem. Dále chcete kontajner, který bude dobře držet vlhkost a který vám též umožní dobrou vizuální kontrolu, aniž by jste jej musely otvírat. Inkubační substrát by měl být takový, který bude dobře absorbovat vlhkost, ale nepropustí ji k povrchu. Perlit je pravděpodobně tím nejlepším materiálem. Splňuje všechny výše uvedené podminky a skoro vůbec nepotřebuje přidávat extra vodu na zvlhčení. Hodně profesionálních chovatelů tohoto materiálu využívá jako inkubační médium. Nejjednodužší způsob jak perlit připravíte je, že ho nasypete do cedníku a jednoduše na něj pustíte vodu z vodovodu dokud neni kompletně nasáknutý vodou. Poté počkáte dokud voda z cedníku nepřestane téct. Nyní vemte do rukou hrst tohoto materiálu a proměte jej v ruce. Pokud stále poteče voda je potřeba materiál nechat déle odstát. Pokud se, ale perlit lepí k sobě aniž by z nej stále tekla voda máte ten správný materiál. Nyní stačí, aby jste materiál nechaly několik minut ohřívat v mikrovlnné troubě čímž dokonale zničíte všechny choroboplodné zárodky. Počkejte až toto medium vychladne a nyní ho uz můžete použít a umístit do inkubátoru. Po dobu inkubace by jsme měli dopřát vyvíjejícím se embriům čerstvý vzduch. Jednou týdně vytáhněte kontajner s vajíčky ven z inkubatoru a po dobu pár minut nechte otevřené víko kontajneru. Tím umožníte uniknutí oxidu uhličitého výměnou za kyslík. Měli by jste umožnit tohle dýchání vajíčka jednou týdně po celou dobu inkubace.

 

Špatná vajíčka:

Ne všechny vajíčka, která varan naklade při snůšce musí přežít. Vždy se najdou vejce, která zahynou. Takové vejce je rozeznatelné, už po několika týdnech. Vejce má rozdílnou barvu skořápky a je jakoby pomačkané. Zdravá vejce mají křídově bílou barvu a na dotek jsou tuhá. Špatná vejce maji různou barvu od oranžové, přez šedou , modrou ,zelenou a žlutou. Tato vejce by měla být vyjmuta okamžitě, nebo začnou hnít. Plíseň či jiné houby značí, že s vejcem též není něco v pořádku. Zdravá vejce jsou proti těžkým plísním odolná. Ovšem i na zdravém vajíčku se občas oběví malé místečko s plísní, která by neměla být znakem že je něco špatně. Pokud, ale takováto plíseň zachvátí celé vejce může to značit že je vajíčko mrtvé.

 

Tip: Pokud chcete zkontrolovat vajíčko jestli je živé tak po pár týdnech zkuste vejce prosvítit, nejlépe za šera baterkou. Po 12 týdnech by jste měly vidět po prosvícení vajíčka pohyb embria, které reaguje na dopadající světlo Proto taky doporučuji tuhle metodu používat co nejméně a zbytečně embrio nevyrušujte.

 

Nile Monitors by Robert J. Faust
Nile Monitors by Robert J. Faust
Na obrázku jsou vyobrazena vajíčka napadená plísní. Též si všiměte jejich barevnosti, ktera poukazuje na to že vejce jsou mrtvá.

 

Klubání:

Když mláďata prorazí skořápku svým malinkatým vaječným zubem, měli by být necháni o samotě, aby se z vajíčka dostali sami. V momentě, kdy se mláďata vylíhnou, měly by jste je přemístit do tzv. "jesliček". Jesle jsou většinou umístěny v inkubátoru jako zvláśť nádoba vystlaná pouze papírovými ručníky. Tam by mladé ještěrky měly zůstat do té doby dokud se jim nevstřebá žloutkový váček . Většina mláďat varanů po vyklubání uniknou s malinkatým kulatým váčkem, který je spojen s bříškem. Tento vaječný váček se vstřebá do 24 hodin a jakékoliv zbytky uschnou a odpadnou do několika dnů sami od sebe. V momentě kdy poslední zbytky vaječného váčku odpadnou jsou mladí varani připraveni přenosu do připraveného terária. Terarium by mělo být zařízeno stejně jako pro dospělé varany s výhřevným místem a dostatečným množstvím vody. Dvoudenním mláďatům můžete předložit cvrčky obalené ve vitamínovém preparátu a kalciu. Mláďata můžete chovat v jednom teráriu pokud bude dostatečně veliké. Už v útlém věku se bude projevovat teritoriální chování, kdy nejvíce agresívní jedinec začne utlačovat ostatní. V tomto momentě by jste měly mláďata od sebe oddělit, už i pro jejich bezpečnost. Pokud, ale dopřejete mláďatům dostatek prostoru a dostatek úkrytu v teráriu měli by se nechat na pokoji.

 

Nile Monitors by Robert J. Faust Nile Monitors by Robert J. Faust Nile Monitors by Robert J. Faust
     
Nile Monitors by Robert J. Faust Nile Monitors by Robert J. Faust Nile Monitors by Robert J. Faust

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank