Příručka Chovatele - Páření . Akt / Inkubace

 

Období Páření / Akt - Snůška.

 

Nile Monitors by Robert J. FaustNámluvy:

Nilští varani mají úžasný sociální život. Většina z nich je striktně teritoriální a to bez rozdílu jestli jde o samce či samici. Proto taky v přírodě v době paření mezi sebou oba jednotlivci zápasí a provádí různé bojové rituály. Zde platí dvojnásob právo silnějšího. Ten nejsilnějsí samec pak patroluje největší oblast pro lov a páření. Při představení páru je tudíž svedena spousta silových bojů dokud jeden z nich neustoupí. Pokud je pár představen a umístěn do klece v zajetí okamžitě je nastartován tento akt "agrese" za dominanci. Následuje stíháni, kousaní a různé falešné kopulace. Akt u varanů, kdy jeden z nich drží toho druhého doslova přikovaného k zemi a provádí falešnou kopulaci je extrémním příkladem dominance jednoho na druhým. Takový ještěr, který je momentálně v pozici utlačováného může klidně vyjít z tohoto zápasu bez kousanců či zranění pokud ustoupí a uzná svoji porážku. Tato realistická hra pokračuje do doby dokud jeden z nich nenastolí dominanci nad druhým a začíná kopulace. V zajetí je tohle doba, kdy chovatel musí pár hlídat. Pokud dominance přeroste v agresivitu je na místě okamžitě varany od sebe oddělit. Pokračujíci agrese může pro varany skončit težkými zraněními a dokonce smrtí jednoho z ještěrů.

 

Náchylnost:

Nejčastějším problémem v době páření je "nepřipravenost" samičky. Jinými slovy samička není připravena na přijmutí samce pro oplodnění. Výsledkem nepřipravenosti samičky je odmítání samce a zvýšená agrese. Taková samička stále může být úspěšně oplodněna pouze větším a silnějším samcem. U jednoho takového aktu svědkové, ale tvrdí že kopulační akt více připomínal znásilnění jak dobrovolné přijmutí samce. Náslédná gravidita se pak neobešla bez problémů. Samička nakladla pouze 9 vajec dalších 16 se muselo vyjmout chirurgickou cestou, aby samička neumřela. Všech 16 vajec které byly vyoperovány se ukázaly jako "hluchá" vejce. Pouze 4 vejce z 9-ti nakladených se podařilo zachránit a odchovat. Tohle všechno se stalo jenom díky tomu, že samice nebyla připravena a akt byl nasilný kdy samice ustoupila o hodně silnějšímu samci. V období kdy samice má svůj cyklus dokáže vyloučit i feromony, které by mohly nalákat potencionálního samce. Pokud se stane a do blýzkosti takovéto samice zavítá samec, začne samec natáčet hlavu ze strany na stranu za doprovodu rychlejšího třepání hlavy jako projev dominance. Pokud samice dovolí samci se přiblížit a navázat s ní kontakt samec za neustálého olizování hlavy, krku a oblasti kloaky zjišťuje připravenost samičky pro kopulaci.

 

Nile Monitors by Robert J. Faust
Nile Monitors by Robert J. Faust

 

Rozmnožování:

Pokud samička akceptuje samce a jeho námluvy samec poté obkročmo z jedne strany zalehne samičku. Poté drápy jedné zadní nohy se snaži odstrčit ocas u kořene tak aby ji donutil ho nadzvednout. Může se také stát že se jí jemně zakousne do krku aby měl jistotu, že se mu pak samička nebude snažit uniknout. Tohle by neměl chovatel brát jako akt agrese a měl by ho ignorovat. Nadzvedávání ocasu samičky pak bude pokračovat do doby než samička pozvedne ocas tak že umožní samci a jeho hemipenisům splynout s kloakou. Tento akt potrvá několik hodin s frekventovanými přestávkami. Někdy může tento akt přetrvávat i několik dnů. Po dobu odpočinku můžete naleznout oba ještěry ležet blýzko sebe , kdy má samec občas přehozenou přední končetinu přez záda samičky. Jakmile kopulace jednou začne je skoro nemožné aby pár něco vyrušilo. Doslova ignorují všechno co se kolem nich děje. Po skončení páření obvykle každý odejde jiným směrem.

 

Nile Monitors by Robert J. FaustTěhotenství:

Samice je zpravidla těhotná od 3 do 5 týdnů. Pokud vaše samička nenaklade vajíčka do 35 nebo více dnů od oplodnění je největší pravděpodobností, že vejce zadržuje a v takovém případě potřebuje okamžitou lékařskou pomoc kdy ji budou vejce z těla vyjmuta chyrurgickou cestou. V opačném případe riskujete život vašeho zvířete. V době těhotenství by jste měly vašemu varanovi nabídnout všechno jídlo a vodu, kterou bude chtít. Podávání kalcia je v tuto dobu doslova nutností. To může být podáváno ve formě celých potkanů či krys. Pokud krmíte varana připravenou potravou (mletá krůta, apod.), pak je nutné dbát zvýšenou pozornost a do této potravy přidávat kalcium, které je speciálně určeno pro ještěry a to v takové míře aby jste udržovaly hladinu kalcia v těle zvířete v optimálních hodnotách, které jsou nezbytné při tvorbě vajíček a jejich skořápky, která by při nízké hladině kalcia mohla být tenká a embrio by nemuselo přežít. Kalcium se téź významé podílí na správné funkci svalů při porodních kontrakcích. Při nedostatku kalcia riskujete, že samička nebude mít dostatečné silné stahy svalů na to, aby nakladla všechna vejce. V takovém případé naklade jen část a zbytek zůstane uvnitř těla jelikož samička nemá dostatek kalcia v krvi pro správnou svalovou kontrakci. Tento problém může být vyřešen včasným zákrokem veterináře, který do těla samičky vpraví injekční cestou velice silný kalciový preparát který se nazýva NEOCALGLUCAL. Tato procedůra můsí být, ale provedena co nejrychleji před tím než se vajíčka přichytí k vnitřním stěnám vejcovodu. Pokud se tak stane je nutný okamžitý zákrok veterináře který bude muset provest extrakci vajec chyrurgickou cestou aby tak zachránil samičku.

 

Kladení:

Nile Monitors by Robert J. FaustV momentě kdy dostavíme hnízdo, vrátíme samičku zpět do výběhu. Ta okamžitě projeví zájem o novou stavbu a po krátke inspekci začne gravidní samička kopat hnízdo. Kopáni je velice efektívni a varani se na nej vlastně připravují celý život. Jsou to takové virtuální mašinky na kopaní co dokáží v relativně krátkém čase vykopat a přemístit velké množství materiálu. Ještě více zajímavé je jak dokáží kopat při rychlém tempu a to až několik hodin v kuse. Přesto však samička několikrát v průběhu přestne kopat a poslouchá a rozhlíží se jestli je oblast stále bezpečená. Tunel, který varan vyhrabe směřuje obvykle šikmo dolů a hnízdo je více do délky jak do hloubky. Hloubka tunelu je okolo 15 - 61cm a dlouhý je minimálně na délku varana. Samička se musí do tunelu vlézt celá. Po nakladení vajíček samička opatrně vycouve z tunelu ven, takže se bude muset prvně v tunelu otočit a ocasem napřed vycouvat. Po několika hodinovém kopání samička obvykle spí až do druhého dne. Někteří chovatelé dokumentují, že jejich varani nakladly vajíčka v noci pod rouskou tmy, ale tohle se stává více méně u jiných, menších druhů varanů. U velkých afrických varanů je obvyklá doba pro kladení vajec brzo ráno těsně po východu slunce. Varanní samička tedy brzo ráno zaleze do nejhlubšího místa tunelu a začne klást vajíčka. Používajíce zadních končetin samička velice opatrně vajíčko po vajíčku umisťuje na správná místa.

 

Bylo zjištěno, že je varanům jedno, když jsou pozorováni při kopání hnízda, nebo dokonce natáčeni na video, ale při kladení v žádném případe nechtějí být vyrušováni. Samice dokáže být velice agresívní pokud ji někdo začne při kladení vyrušovat. V okamžiku kdy je celá snůška na světě začne samička hnízdo zakrývat. Používajíce pouze nos začne opatrně zahrabovat a vyplňovat uvolněným materiálem vajíčka. Takhle pokračuje stále, používajíce pouze nosu po celou dobu kdy zároveň pomaličku couve ven. Tohle může trvat od několika hodin až u větších hnízd i skoro celý den. Na konci samička kompletně uzavře cestu do tunelu. Když je všechno dokonáno většina samiček preferuje to, že si lehne na vrcholek hnízda a odpočívá a hlídá hnízdo i po několik dnů. Toto chování můžem nazvat aktem nějakého hlídání, ale nedá se to srovnat s hlídáním hnízda třeba u takového krokodýla. Samička varana zůstává u hnízda maximálně několik dnů a poté ho opouští a nechavá o samotě po celou dobu 6-ti měsíční inkubace.

 

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank