Příručka Chovatele - Koupě

 

Výběr a Koupě Zvířete.

 

Výběr zvířete je pravděpodobně prvním a velice důležitým krokem, který budoucí chovatel učiní. V prvé řadě si musíme uvědomit, že pokud budete zvíře zdravě živit bude vaším společníkem po dobu až 15 let. Další důležitý fakt je, že z miniaturní ještěrky, kterou koupíte ve zverimexu a která bude mít kolem 25 - 40cm za pár let vyroste ještěr, který bude dosahovat až 1.5m. Další otázku, kterou si musíme položit je jestli budu mít na zvíře tolik času, abych ho často bral do ruky a tím pádem si zvykalo na lidský kontakt. Pokud si odpovíte na tuhle otázku NE tak si raději tohoto ještěra nekupujte, neboť ono je něco jiného zvládnout 30-ti cm ještěrku a něco jiného 1,5 metrového ještěra, který nejen že má ohromnou sílu a drápy kterými je schopen rozervat kůži, ale i hodně silný ocas, kterým když švihne tak u slabších jedinců může i přerazit ruku. To ze všeho nejnebezpečnější je jeho tlama. Díky flexibilnímu krku je schopen hlavu natočit do jakéhokoliv směru a když se zakousne tak dokáže velice škaredě ublížit. Má ohromnou sílu ve stisku a k tomu si připočtěte řadu dobře nabroušených dozadu nakloněných zubů. Oproti třeba hadům, který když vás kousne a nezačne vás hned namotávat tak zpravidla hned pustí, tohle zvíře jen tak nepustí. Je jako buldok. Dokáže být zakousnutý až několik minut a ať děláte co děláte z ruky ho jen tak nedostanete. Takže co teď? Stále máte chuť se pustit do chovu tohoto jinak překrásného zvířete? Pokud ano, můžeme přistoupit k dalšímu kroku a to přímo k samotnému výběru.

Hned ze začátku bych vás chtěl upozornit, aby jste se vyvarovaly koupi jakéhokoliv nemocného zvířete v dobrém duchu záchrany. Pokud zvíře už na první pohled vypadá nemocné nekupujte ho. Pro začátečníka to dopadne akorát tak, že vám zvíře umře a vy budete zklamaní. Navíc zverimexy jsou si vědomy toho, že z 90% zvíře zahyne a tudíž neposkytují na takového jedince záruku. Léčba takového jedince je nákladná a hlavně náročná a to nejen na vaší peněženku, ale i trpělivost. Navíc ještěrky nejsou jako psi či kočky u ještěrů všeobecně není léčba nikdy na 100% jistá, že to pacient přežije. A proto se raději podívejte a vyberte zdravého jedince ušetříte sobě starosti i peníze.

MALÁ UKÁZKA NEMOCNÝCH JEDINCŮ

 

Varan Stepní pokročilá MBD a celková oslabenost organismu.
Leguán Nosorohý MBD a špatně svlečená kůže, popáleniny.
Varan Stepní pokročilá MBD a skoro úplná dehydratace.
Leguán Nosorohý MBD, kůže sežraná od moči a trusu.

Vyber zdravého jedince:

 

1.) Prohlédněte si ještěrku pořádně nesmí vypadat příliš vychrtle. Speciálně si všímejte místa u kořene ocasu neměly by jste pozorovat vystouplé kosti. Dále si všímejte nohou ty by neměly být abnormálně nafouklé.

 

2.) Podívejte se na jejich kůži. Pokud je kůže nadměrně vrásčitá je zvíře s největší pravděpodobností dehydrované. Dále by měla být kůže čistá a bez kousanců či škrábanců (ty by mohly přerůst v záněty) dále zkontrolujte břicho kvůli popáleninám.

 

3.) Zkontrolujte celkovou čistotu zvířete. Pokud objevíte na břichu stopy výkalu může to být v důsledku, že zvíře žilo v nehygienickém prostředí. Pokud objevíte stopy výkalu na hřbetě může to být příčina, že zvíře bylo příliš slabé na to se dostat zespod silnějších jedinců, nebo žilo v teráriu, které bylo přeplněné

 

4.) Zkontrolujte oči. Ty by měly být čisté lesklé bez známek otupělosti či únavy. Místa okolo očí by měla být čistá. Oči by neměly být v žádném případě nafouknuté nebo opuchlé.

 

5.) Zkontrolujte celkové nosní otvory. Jakékoliv známky výtoku z nosu nesvědčí o zdravém zvířeti. Výjimka: Například u leguánů se tvoří u nosu solný deposit to je zcela normální, ale varani musí mít nos čistý.

 

7.) Zkontrolujte tlamu. U většiny ještěrů je tlama zevnitř hladká mírně narůžovělá či našedlá. Jakékoliv bobule, pliskýře či nádorky svědčí o špatném zdravotním stavu nebo mohou upozorňovat na hnilobu tlamy.

 

8.) Zkontrolujte zbytek hlavy, která by neměla vykazovat žádnou asymetrii či opuchlost. Obě poloviny hlavy a čelisti by měly vypadat stejně. Jakékoliv nesrovnalosti či zkřivení může mít za následek nemoc zvaná MBD (měknutí kostí) u ještěrů je z 90% smrtelná.

 

9.) Zkontrolujte celé zvíře speciálně pak v oblasti tlamy, očních víček, břicha a krku na přítomnost parazitů, roztočů či klíšťat. Tito parazité budou velice malinkatí obvykle černé, nazrzlé či oranžové barvy.

 

10.) Poproste o podržení jedince. Vyzkoušejte jeho sílu. Nejlépe to zjistíte, když si necháte vytáhnout více jedinců na ráz. Letargie a ospalost je známkou nemoci.

 

11.) Pozorujte chování zvířete mělo by být ostražité, pozorné, mělo by reagovat na každý vás pohyb a mělo by být pořád ve střehu čekajíce na každý vás pohyb. Opět upozorňuji na ospalé a letargické zvíře vesměs to neznačí nic dobrého. Výjimka: Ještěři, kteří byly drženi v chladnějším prostředí mohou vykazovat známky otupělosti.

 

12.) Zkuste vypozorovat jakékoliv známky respiračních chorob. Například otevřená tlamička při dýchání, bubliny u nosu, pískavé zvuky při dýchání ještěra.

 

13.) Pokuste se zjistit odkud ještěr přišel jestli z odchovu či z odchytu ve volné přírodě. U odchycených zvířat hrozí riziko, že utrpěly velký šok a může se vám stát, že budou příliš divocí nebo můžou nastat problémy s přijímáním potravy. Též u jedinců z volné přírody by se měly udělat testy na vnitřní parazity.

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank