Příručka Chovatele - Seznámení - Zásady

 

Komunikace a Seznamování - Techniky a zásady.

 

Rukavice:

Před tím než ještěra vezmem do rukou, měli by jsme si prvně uvědomit jakého jedince budem brát. Jedná se o mládě či o slušně vzrostlého jedince? Je zvíře klidné , nebo to je divoch? apod., zkrátka a dobře sami musíme usoudit jestli rukavice jsou na místě nebo ne. Rukavice mají samozřejme své pro a proti. Takové rukavice můžou ovlivnit vaší citlivost a tak se může stát, že aňiž by jste chtěly můžete mláďata nechtěně zranit. Osobně doporučuji, když pracujete s mladými jedinci tak nošení rukavic není až tak nutné. Pokud je váš přístup k nim správný a správně se staráte o jejich drápky nehrozí vám nic jak pár škrábanců. Naproti tomu nošení rukavic u větších a dospělích jedinců jenom doporučuji. Rukavice vás nejen chrání před kousnutím , ale především před jejich drápy. Ty dokáží i při správnem zastříhávání vyrýt do kůže hlubokou ránu.

 

Techniky chytání:

Po pořádném omytí vašich rukou jste připraveni na vytáhnutí ještěra z terária. Upozorňuji pokud si ruce neopláchnte pořádně riskujete pokousání. Přiblížení k varanovi by mělo být rázné, ale ne rychlé a pro varana stresující. Po nějakém čase se naučíte číst a odezírat jak se varan zrovna cítí a budete mít jasnou představu jak je připraven pro vytažení a co můžete očekávat. Přibližte se k varanovi ze zadu směrem k ocasu. Pokud varan švihne ocasem vaše ruka v rukavici spolehlivě zablokuje tento výpad. Vaše druhá ruka by měla vklouznout pod varanovo tělo pro podporu v momentě, kdy bude varan vyzdvižen z terária. Buďte připraveni že mladí varani, ale někdy i starší jedinci se budou chtít vysmeknout a utéct. Pokuste se proto umožnit varanovi aby se uklidnil sám tím že jej necháte přelézat z jedné ruky na druhou. Někdy můžete též položit vaši druhou ruku nad ramena těsně za hlavou. U temperamentních zvířat, ale nedoporučuji. Položte ocas varana mezi vaši ruku a bok. Dávejte pozor aby varan nešvihnul ocasem proti nějakému objektu, který by mohl varanovi způsobit zranění. Hodně varanů už takhle přišlo ke zranění kdy si ustřelilo kus ocasu, nebo i jeho podstatnou část. U mě se to již stalo párkrát naštěstí zranění bylo jen povrchové a část, kterou si ustřelil nebyla větší jak 1-2 mm. Též neberte vašeho ještěra pár hodin po jídle což může mít za následek vyzvrácení potravy.

Kontrola prostředí:

Předtím než varana vytáhnete z jeho terária zkontrolujte prostředí kolem sebe. Je zapnutý stropní větrák a točí se? připomínajíce tal lovícího dravce? Co třeba vaše televize či stereo je tak nahlas že připomíná stádo běžících vodních bůvolů? Co třeba světlo? Dělá po zdech stíny jako lovící predátor? Zkrátka podívejte se na svuj byt z perspektivity varana. Varani totiž dokáží být velice rychle vyrušeni z klidu a znervózňet z nepřirozeného prostředí. Třeba jen projití mezi dveřmi může vyvolat u varana paniku. Někdy tito ještěři dokáží být klidní a nebojí se domělého útoku od neznámých objektů, které se pohybují a chovají pod hranicí jejich vlastní síly. Takže pro tyto ještěry se zakódovaným strachem v jejich mysli se pokuste každé fyzické seznamováni udělat co nejpříjemnější a co nejmíň stresové. Čím dříve u něj překonáte pocit strachu z vás a místa ve kterém se bude pohybovat tím dříve se můžete těšit z jeho společnosti.

Hýčkání / hlazení:

Je velice důležité vědět že varani a ješteři jako takový nedokáží "mít rád". Jediné co dokáží je tolerovat doteky a hlazení jako kočky či psi. Pro varana je zvednutí do výšky človekem nepřírodní a stresující. Mammals jako kočky a psi a pak hlavně človek mají sekci v mozku, která je zodpovědná pro potřeby ukázat nebo příjmat psychické podněty např. lásku pro své přátele a bližní. Ještěři a to všichni bez vyjímek tuto sekci v mozku nemají. Ještěři, varany nevyjímaje nejsou shopni jakéhokoliv citu, lásky či sentimentu. Napříč tomu někteří varani dokáží být domestikováni. Jinymi slovy řečeno: Varani si nepřejí být jakkoliv hlazeni či zvedáni. Dokáží se, ale naučit a tohle chování tolerovat. Mějte prosím tohle vždy na mysli, když budete s varanem zacházet.

Nile Monitors by Robert J. FaustBezpečné držení:

Když už držíte varana v ruce a ikdyž se jedná o toho nejposlušnějšího jedince a to malého i dospělého mějte na paměti a omezte jakékoliv těsné držení. Varani jsou většinou už tak nervózní, když je vemete do ruky a jakékoliv těsné držení může nastartovat agresívní chovaní, kdy se budou snažit ze sevření vymanit. Speciálně pak buďte opatrní v oblasti krku tzv. hyoid kosti, které jsou duležité pro správnou funkci jazyku. Pokud bude varan zvědavý nechte ho proplétat se mezi prsty, ovšem čím bude větší tím takové lození bude obťížnější. Po celou dobu bude vysunovat jazyk a detekovat prostředí. Též se může stát že vztyčí hlavu pro lepší rozhled a aby se na vás taky podíval. Nakonec by se měl uklidnit a dokonce vás i nechat aby jste ho hladily na krku a za ušima. Pokud, ale varan nebude spolupracovat je lepší ho vrátit zpět do terária a zkusit to na druhý den. Někdy se, ale stane, že i zcela klidný jedinec najednou nečekaně vyskočí z dlaně a dopadne na zem. Mladí varani obvykle utíkají už ve vzduchu a jakmile dopadnou tak okamžitě prchají. Pokud se tohle stane je na místě chtit varana jak nejrychleji to jen jde mladí jedinci zalezou na ty nejobtížnější místa starší jedinci dokáží poshazovat nábytek a celou místnost proměnit v mžiku na ruiny. Snažte se je proto chytit co nejdříve. Nechytejte, ale varana za ocas!!! Na rozdíl od většiny ještěrů u varana ocas NEDORŮSTÁ. Nejlepší řešení, které se osvědčilo i mě a co vám dá dostatek času na to aby jste varana chytily je přehodit přez něj ručník či deku.

Agresivita:

Varani nilští byli a bohužel stále jsou všeobecně známí pro svoji agresivitu. Slovo agresívní v tomto případě znamená že zaútočí bez předešlé provokace. I tak zatím není dokumentován jedinný případ kdy tohle zvíře zaůtočilo bez toho aniž by jej někdo nevyprovokoval. Varani, alespoň podle mě jsou zvířata víceméně plachá a raději utečou než aby zaůtočila. To se stane pouze v případě že jsou zahnána do rohu a v případě, že nemají jinou možnost útěku. Před tím, ale zkouší řadu zastrašovacích manévrů. Většinou můžete pozorovat že se varan zploští nafoukne krk a velice hlasitým syčivým zvukem vypouští z nozder vzduch. Je to velice efektíní a někdy to stačí na to nechat varana varanem a jít si po svých. Pokud , ale tohle zastrašovaní nefunguje dokáže v nestřeženém okamžiku švihnout ocasem. To je někdy dosti bolestivá záležitost a v africe domorodci tvrdí, že jim takto varani ne jednou oslepili psa nebo přelámaly nohy. Dále pak drápy které dokáží zasadit hodně hluboké rány. Takový dospělý varan dokáže roztrhnout ryflovinu jako papír. Dále tu máme ostré zuby a hodně silný stisk. U velkého jedince takový stisk dokáže bez problému zlomit prst. Pokud je, ale varan chycen a držen a vy si myslíte že už nemůže ublížit použije, alespoň pro mě tu nejstrašnější zbraň a je jedno jestli se jedná o dospělého jedince či mládě. V tu nejméně vhodnou dobu dokáže vyprázdnit obsah kloaky a s oblibou defekuje na vás. Divily by jste se, ale tenhle akt odradí většinu predátoru a někdy i mě.:-)

Navykání:

Nile Monitors by Robert J. FaustPokud to je jen trošku možné pokuste se umístit terárium na místo, kde bude varan vystaven vašemu kontaktu co nejvíc. Ze začátku se snažte kontaktovat s varanem neinvazní cestou (výměna vody, čištění terária). Nechte varanovi čas na to aby si zvyknul ve svém novém prostředí. Ze začátku bude vyplašený a většinu dne jej neuvidíte jak si ale začne zvykat bude se míň bát a bude více zvědavý. Nechte ho koukat na sebe pozorujte ho nedělejte rychlé pohyby a výsledek se brzo dostavý. Zpravidla za několik týdnů až měsíců si varan na vaši přítomnost zvykne a bude vás brát jako součást jeho prostředí. Nyní ho můžete pomalu učit na váš kontakt. Později až si zvykne, bude varan chtít prozkoumat víc a bude se snažit vyškrábat se vám až na hlavu. Tady si dávejte velký pozor a nepřipusťte, aby se dostal na dosah drápy či tlamou k vašemu obličeji. Někteří lidé si myslí že takové socializování zvířete není pro něj dobré a že vezme zvířeti tu pravou přírodní tvář. To je ale veliky omyl, někdy i velice klidný varan se dokáže proměnit v běsníci příšeru. V ZOO takový hodně defensívní jedinec je přehlížen a nevadí to, ale v domácnosti může být takový jedinec životu nebezpečný. Pokud chovatel má varany na chov a stará se o ně každý den, ti pak dokonce někdy projeví i náklonost a družení, což je ve velikém kontrastu oproti takovým hadům.

Vodítka:

Někteří chovatelé se rozhodnou, že vezmou svého varana na malou procházku. Vodítko díky tvaru těla varana, které je hladké a bez ostnů může být použito skoro jakékoliv. Jedno takové jednoduché jste již na těchto stránkách mohly vidět další osvěčené je například vodítko na fretky, ale tohle už záleží na vás. Rozhodně používejte taková která nemužou ještěrovi nijak ublížit (kovové přezky, apod. jsou nevhodné) Dále musím upozornit že první procházka nebude med varan si na 100% bude na vodítko nějakou dobu zvykat. Jsou i případy kdy si na něj nikdy nezvykne. Ale vezmem v úvahu, že si váš varan na vodítko zvyknul a tak pár dobře míněných rad. Neutahujte vodítko moc na pevno, aby mohl ještěr bez problému dýchat, nenechte varana chodit moc dlouho po nechráněných sluncem vyhřátých místech, může dojít k přehřátí. Pokud se tak stane poznáte to tak, že varan začne otvírat tlamičku a těžce dýchat. V takovém případě jej přemístěte do chladné oblasti co nejdříve. Chladná ne ledová koupel, může pomoci rychleji snížit nebezpečnou teplotu na správnou míru. Varan na procházce bude hodne používat jazyk a zkoumat všechno kolem sebe. Čas od času se, ale zastaví pro odpočinek. Využijte této příležitosti k tomu že si vedle něj sednete a třeba ho hlaďte. Tohle je klíč k vzájemnému porozumění mezi ještěrem a vámi.

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank