Příručka Chovatele - Seznámení - Úvod

 

Komunikace a Seznamování - Úvod.

 

Tak a máme tu další z velice krásných okamžiků a chvilek, které budeme s ještěrkou prožívat a věřte, že si užijete spoustu zajímavých okamžiků. Hned na začátek bych rád upozornil na fakt, že varani jsou velice inteligentní zvířata. Jistě nejsou až tak inteligentní jako psi či kočky, ale dokáží se naučit určité návyky a to je u ještěrky hodně velký úspěch. Čím častěji je budete brát do ruky tím rychleji si na vás zvykne. Dokonce jsou i případy kde se "skamarádí" s domácími zvířaty jako jsou kočky či psi a i když vyrostou v mohutného ještěra nepovažují o hodně menší kočky jako svoje jídlo, i když by jim stačil jeden výpad a micinka by za pár minut skončila v jejich žaludku. Ovšem nesmíme zapomínat, že to jsou pořád zvířata a tak všechno musíme brát s rezervou a nikdy nemůžeme tušit co se zrovna tím malinkatým mozečkem prohání.

Puvodni Zdroj - Prevzato z...Jak a čím tedy začít? No nejlépe tím, že jej začneme často brát do rukou. Nemusíme ho držet v rukou hodiny stačí denně na 10-15 minut, aby si zvyknul na vaší přítomnost a hlavně, že ve vaší přítomnosti nehrozí nebezpečí. Nejlépe je začít tak, že ho budete drbat na krku a po chvilce i po hřbetě a bocích. Párkrát ho jen tak vyndáte a opět položíte zpět do terária. Vždy, ale všechno dělejte pozvolna a pomalu nezapomínejte, že varan vás vidí:-) A věřte, že bude sledovat každý sebemenší pohyb a pokud se mu nebude něco zdát, tak se bude bránit. Při prvních pokusech si dávejte pozor na jeho hlavu, jelikož je velice ohebná a zakousne se do vás ani nebude vědět jak:-) U mláďat to není až tak hrozný u dospěláků to je horší. Pokud bude zvíře hodně nervózní a vy by jste chtěly drezúru trošku protáhnout tak doporučuji si s ním hrát ve vaně s napuštěnou vodou. Nejen, že tak můžete pozorovat jak vlastně takový ještěr plave, ale můžete si s ním hrát aniž by hrozilo nebezpečí, že by vám utekl. Na to si dávejte extra pozor! Ani netušíte jak takový ještírek může být rychlý a pokud máte v koupelně místo třeba mezi stěnou a napevno zabudovaným kabinetem a mezi tím prostor, že by sotva prst prostrčil tak věřte, že varan zamíří právě tam a nasouká se tam tak rychle, že nebude vědět ani jak. Mě se něco podobného stalo a byla to zábava na 3.5 hodiny a to nepočítám pak další hodinu a půl na zamaskovaní toho co jsem natropil při záchranné misi. Měl jsem, ale štěstí, což Vy třeba mít nemusíte, takže je lepší takovým událostem předcházet! Pokud se, ale stane a váš ještěr uprchne, například ze špatně zajištěného terária první kam se podívejte tak na místa nejméňe přístupná jako je třeba pohovka, nebo obývací stěna. Pokud místnost, kde byl měla otevřené dveře tak veřte že toho varan využil. Je to zvíře, které zkoumá svoje okolí a zaleze všude kam to jen trochu jde. Pokud uprchne dospělý jedinec tak největší nebezpečí způsobí akorat sám sobě. Bude se snažit šplhat a zkoumat všechno ve svém okolí a není ojedinělím případem, že majitel našel svého miláčka mrtvého, nebo težce zraněného po pádu ze stromu kam se vyškrábal a v důsledku poklesu teploty ztratil úchop, neudržel se a spadnul na zem.

 

I TAKHLE TO MŮŽE U NĚKOHO NĚKDY VYPADAT ...

Puvodni Zdroj - Prevzato z...
Puvodni Zdroj - Prevzato z...
Puvodni Zdroj - Prevzato z...

PROZATÍM TO, ALE U MĚ VYPADÁ NĚJAK TAKHLE ...

 

Pokud se Vám podaří varana zvládnout natolik, že když si ho posadíte na ruku tak Vám na ni vydrží sedět aniž by se lekal a chtěl někam rychle zmizet máte vyhráno. Od tohoto okamžiku ho můžete učit na další věci jako je krmení z ruky či pomalu ho učit na vodítko, když s ním budete v létě chtít jít třeba na procházku. **Bohužel já jsem ho zatím ještě moc nezvládnul i když se to už hodně od doby kdy jsem si ho přinesl domů zlepšilo. Co se vodítek týče, tak díky tomu, že varan má hladké tělo můžete použít skoro jakýkoliv typ vodítka mě osobně se osvědčil typ, který s úspěchem používám u leguána a který je ke zvířeti velice šetrný a hlavně dá se udělat doma. (viz. nákres a fotografie). Mějte na paměti, že ze začátku se bude chtít varan z vodítka dostat, takže ho vždy pořádně dotáhněte a zkontrolujte po dalších 5-10 minutách neboť mu bude na 100% volné. Varan se totiž dokáže nafouknout. Tohle dělá, když zastrašuje takže vy v domnění, že to má akorát ho necháte bez dozoru on se splaskne a bude v háji a věřte vím o čem mluvím neboť tohle se mi stalo též. Jednou doma a podruhé venku na verandě. Tehdy jsem si myslel, že je už po něm, ale naštěstí zamířil k haldě starého dřeva kam se nasoukal a kde jsem ho pak našel. Tenkrát sem si oddychnul podruhé:-) Postupem času jak váš varan bude růst by se měl uklidňovat ovšem bylo zjištěno, že každý varan má úplně jinou náturu. Někteří se nechají bez problému drbat na hlavě přenášet a převracet jiní budou nerváci, ale čím víc se jim budete věnovat, tím lepší by to mělo být. Jenom výjimečně se stává, že i přes denní péči se varana nepodaří "zkrotit." Závěrem snad říci, že pokud se o svého mazlíka budete starat poctivě a budete mít železné nervy můžete z něj vychovat úžasné zvíře, které až vyroste bude vám dělat dobrého společníka.

Co se komunikace týče a techniky úchopů tak o tom se zmíním podrobněji v samostatné kapitole. Jinak stručně řečeno tady musíme vždy vyhovět ještěrovi. Pokud na nás nebude mít náladu, tak ho zbytečně nestresovat a nechat ho být a zkusit to třeba další den. To, že na nás nemá náladu to poznáme velice rychle. V teráriu bude na nás syčet a chrčet. Bude se všelijak nafukovat a zastrašovat. Bude se stavět na zadní jako medvěd a dělat různé gymnastické úkony jako kliky, což je mimochodem velice srandovní. Též se bude vypínat na všech čtyřech a dělat ze sebe ještě většího než je. Nebo jen tak bez vyzvání po nás šlehne ocasem. Tak v takovém případě je opravdu lepší nechat varana varanem a jít si po svých.

**Vlastní pokroky:

 

07/07/2006 - Poslední měsíc jsem vypozoroval u našeho varana veliké změny v chování. Začal jsem si ho brát každý den na večer do ruky a asi po třech týdnech byl jako vyměněný. Nyní mě již dokáže sedět na břichu klidně i hodiny a když se setmí tak si položí na mě hlavičku a usne. Dokáže se stále velice rychle leknout, ale už nepanikaří a pokud zjístí že se nic neděje rychle se uklidní. Též jsem ho zkoušel krmit když odpočíval na mém klíně a taktéž s úspěchem. Velice opatrně si vzal z ruky kousek kuřecího masa a bez problému ho spořádal. Ve dne už tak neřádí pouze, když se v teráriu dostanu moc blízko k němu tak zasyčí, davaje na vědomí, že mu zasahuji do jeho teritoria.

07/03/2007 - Tak si už myslím, že máme vyhráno. Konečně se nám podařilo prolomit ledy a varanek nás začal už akceptovat jako neco od čeho nehrozí nebezpečí. Nyni vydrží sedět na rameni a nechat se nosit klidně i hodiny. No a dnes jsme vyzkoušely poslední zátěžovou zkoušku. Večer jsem ho nedal do terária, ale šel si lehnout s nama. Přitulil se ke mě a jak jsem ho zahříval tak spal, až do rána. Ráno ikdyž byl vzhůru dřív jak my tak ho ani nenapadlo někam zmizet. Válel se vedle mě obě přední nožky složený podél těla a naprostá spokojenost.

 

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank