Příručka Chovatele - Nemoci - Typy obecně

 

Obecně - Choroby a Nemoci.

 

a.) Lokální Popáleniny: Tento typ zranění je obvykle zapříčiněn špatně instalovaným vybavením terária. Dochází tak k popálení od svítidel, nebo špatně umístěných tepelných zářičů, ale též i od špatných vyhřívacích kamenů. Popáleniny jsou dvojí, ty lehké nevyžadují žádnou speciální léčbu. Kůže se zahojí a po několikerém svlékání bude vše v pořádku. Při těžších popáleninách je potřebná konzultace s veterinářem a nasazení antibiotických mastí. U všech typů popálenin na 95% zůstává jizva či místo s jinou barvou pigmentu.

 

b.) Odřeniny / Škrábance: K tomuhle obvykle dochází, když váš svěřenec začne třeba dřít nosem o pletivo či sklo v teráriu. Tohle nastává v případě, že se vašemu svěřenci něco nelíbí. Například teplota v teráriu je příliš vysoká, nebo terárium je příliš malé, zkrátka a dobře něco se mu nelíbí a chce se dostat ven. Též se může stát, že váš ještěr uvidí někde v rohu místnosti pás slunce na, který se bude chtít dostat. Pokuste se zjistit proč u vašeho ještěra dochází k této činnosti a chybu se snažte co nejdříve napravit. Na lehčí odřeniny stáčí hojívá mast, ale pokud ho necháte být může dojít k zanícení. Jsou známy i případy kdy si ještěr úplně zničil nos až na kost. Též bylo zjištěno, že někteří ještěři neakceptují sklo jako zábranu a narazí do něj. Pokuste se to napravit vhodnou dekoraci pokud tato nepomůže na nějakou dobu zakryjte sklo černou překážkou tak, aby zvíře přes sklo nevidělo a jen na spodu nechte malou škvíru zvíře si tak bude připadat více v bezpečí. Stejně tak může být příčinou zranění, které utržil od kořisti nebo špatnou instalaci v teráriu.

 

c.) Kožní nemoci / Infekce: Pokud váš varan je uchováván v prostředí, které je hodně vlhké a hygiena není zrovna vaší silnou stránkou, může dojít k vybujení celé řady kožních nemocí. Infekce se projevuje místy s nahnědlou či načernalou barvou, prsty jsou obvykle zduřelé a nateklé. Přemístěte zvíře do suššího prostředí respektive je dejte do karantény do čistého terária, kde podklad budou jen čisté papírové ubrousky. Dodržujte přísnou hygienu a to bez výjimek!!! Navštivte veterináře a nechte si předepsat správná antibiotika. Co nejdříve vyřešte problém, který měl tohle za příčinu.

Vnější paraziti:

 

Klíšťata: Pokud si pořídíte zvíře z prověřeného chovu nemusíte se obávat, že klíště někdy váš svěřenec dostane. Ovšem pokud si domů přinesete zvíře zachráněné z obchodu nebo zvíře z odchytu je vysoká pravděpodobnost, že klíště bude mít. Léčba je velice snadná. Potřete místo alkoholem a počkejte několik minut. Po nějaké době se začne klíště samo z ještěra uvolňovat ven. Jak se z něj dostane odeberte ho a místo natřete běžnou léčivou mastí. Ti z vás co chtějí vědět více můžou klíště strčit do 70% alkoholu pro pozdější identifikaci. Co se přípravku týče tak v US to je třeba Sevin. V CR to je Frontline spray. (Při aplikaci jakéhokoliv přípravku pozor na oči, nos a uši ještěrky nemají oči chráněné kůží jako třeba hadi).

Roztoči: Varani nejsou zrovna dobrým kandidátem pro tyhle parasity. Daleko lepším kandidátem jsou hadi, ale když už se stane a vaše terárium bude zamořeno nastává vcelku nepříjemná procedura. Za prve musíte zvíře dát do karantény na čisté ubrousky, terárium je potřeba celé vyčistit substrát vyhodit a vydesinfikovat komplet vnitřek. Tyhle parazity můžete najít v oblasti očních víček, kdy dráždí oči. Ještěr bude nervózní, oči budou vodnaté možná dojde k napuchnutí. Na likvidaci roztočů použijte běžné dostupné prostředky. V US to je například Sevin či Vapona. Také 2.2 dichlorovinyl dimethyl phosphate obvykle vykoná svoji práci na jedničku:-) V ČR to je opět Frontline spray. (Při aplikaci jakéhokoliv přípravku pozor na oči, nos a uši ještěrky nemají oči chráněné kůží jako třeba hadi).

Vnitřní paraziti:

 

Mezi běžné interní parazity, kteří hostují na varanech patří různí hlísti, tasemnice a měňavky (mikroorganismy). Vždy, když si domů přinesete nového ještěra dávejte jej do karantény a před tím než jej připustíte k ostatním nechte si zkontrolovat vzorky stolice. Tohle opět musí provádět specialista a podle toho co objeví vám veterinář nasadí ten správný lék, který zahubí parazita. Nikdy se nepokoušejte léčit jen tak podle vlastní úvahy. Co se alespoň parazitů týče, vždy si nechte poradit veterinářem. Špatnou léčbou můžete ještěrovi tak akorát ublížit nebo při podání špatného léku i usmrtit.

Špatná nutriční strava:

Pokud bude váš varan živen a stravován správnou a vyváženou stravou nemusíte se s těmito problémy nikdy setkat. Ovšem nebude na škodu si jich tu pár vyjmenovat.

 

MBD - Měknutí kostí: Tohle normálně není problém u dospělých jedinců, ale může se tak stát když si nebudete dávat pozor čím a jak ho krmíte. U mláďat by mělo být samozřejmostí hlídat si nutriční hodnoty. Hlavně pak poměr Ca:P a též nesmíme zapomenout na vitamín D3, bez kterého to tak nějak nefunguje. Jednoduše řečeno D3 je důležité pro správné zpracování kalcia tak, aby se dostalo tam kam má a ne aby jen tak bez užitku prošlo trávicím traktem. Jinak symptomy jsou vesměs stejné u všech ještěrů. Díky nedostatku kalcia, které je důležité při stavbě kostí dochází k různým deformacím, měknutím tlamy, zvíře začne slábnout přestane přijímat potravu a v posledním stádiu umírá. Takové nepsané pravidlo je, že jakmile jednou zvíře má MBD šance, že to přežije je 50/50. Větší nebezpečí hrozí u mláďat a to díky rychlému růstu, takže občasné podání nějakého suplementu neuškodí. U varana by se tento problém ovšem neměl NIKDY objevit a když se objeví značí o nezpůsobilosti chovatele. MBD je choroba býložravců ne masožravců!!! (Na obrázku varan nilský po srážce s autem.)

 

Nedostatek vitamínu B1: Tento problém může nastat u varanů, kteří jsou krmeni převážně rozmraženou potravou speciálně pak rybami. Pokud je ryba navíc tučná je důležité přidávat zvířeti extra vitamín E. Příznaky nedostatku vitaminu B1 jsou různé formy svalového třesu. Zvíře je slabé tahá za sebou končetiny. Pokud se nechá delší dobu bez léčby zvíře může ochrnout. Při prvních příznacích je nutná okamžitá změna stravy pokud příznaky budou přetrvávat je nutná konzultace s lékařem.

 

Nedostatek vitamínu H (B7): Tento problém má stejné příznaky jako při nedostatku vitamínu B1. Pouze je zapříčiněn jiným činitelem. Nejčastější příčina je časté krmení varana syrovým vejcem. Bílek obsahuje avidin a ten napadá biotin a problém je na světě. Takže pozor na syrová vejce!!!

 

Nadměrná obezita: Nastává pokud je váš dospělý varan zbytečně přecpáván, nebo pokud nemá dostatek prostoru k pohybu což je více častým jevem. Pokud nemáte místo na velké terárium dopřejte svému ještěrovi pravidelné procházky určitě to ocení.

 

Respirační choroby: Tak k těm dochází obvykle při špatném prostředí, ve kterém se váš varan pohybuje. Zejména pak dlouhodobý pobyt při nízkých teplotách. Při nízkých teplotách nefunguje organismus tak jak má a ještěrova imunita je oslabená a tak se nemůže bránit proti nemocem a infekcím. Respirační problémy mají různé příznaky. Kolem nosních dírek a tlamy se tvoří sliz, který je někdy až zpěněný. U mladých jedinců, když jim jemně stisknete prsty krk může se stát, že sliz jako by vystříkne z nosu. Další příznaky jsou ospalost, snížení příjmu potravy, hlasitější dýchání občasné vyfukování vzduchu dovnitř a ven. Tohle vyfukování vzduchu ven a dovnitř může též značit zápal plic. Při této chorobě většinu času váš ještěr stráví na jednom místě se zavřenýma očima. Pokud choroba pokročí váš ještěr bude většinu času trávit se zvednutou hlavou za stálého výtoku slizu z tlamy a nosu. Pokud je choroba objevena včas stačí jednoduše zvýšit teplotu až na 32C. Zvýšená teplota pomůže varanovi v boji proti chorobě. Pokud se tohle nezlepší a naopak se zhorší je nutná okamžitá lékařská pomoc.

 

Nemoci trávicího ústrojí: Pouze málokdy se stane, že u domácích zvířat se objeví tato choroba. Příčinou onemocnění je krmení syrovým kuřecím masem, nebo špatným či hnijícím masem, špinavá voda atd. Tahle choroba se objevuje převážně u importovaných jedinců z přírody. Projevuje se například průjmem, který má neobvyklou barvu a dosti silně zapáchá. Někdy je ve stolici i krev. Pokud tohle přetrvává i po nasazení správné potravy značí to daleko vážnější problém a je nutná konzultace s veterinářem.

 

Oční choroby: Tak tady se jedná převážně o šeroslepost. Zatím nebylo prokázáno, že by se na této nemoci podílela špatná strava či chov a nebo to je čistě genetická záležitost. Někteří varani jsou prostě na to náchylní a může se tahle choroba u nich objevit a naopak. Já se zatím nesetkal s jediným chovatelem, který by něco takového měl. Dá se provést operace, ale je velice nákladná.

 

Adaptace a stres: Tak tady se bohužel nedá nic moc dělat. Záleží na zvířeti a taky na chovateli jaký vztah si mezi sebou vypěstují. Všichni herpetologové mají s tímto zkušenost a nejedná se jen o varany. Každé zvíře má svoji osobnost a každé se bude chovat jinak. Na nás je, abychom pozvednuly ty dobré vlastnosti a potlačily ty zlé:-) Ovšem není radno tenhle stav podceňovat. Ne jedno zvíře už na špatné zacházení a velký stres zemřelo. Takže pokud chcete mít zdravého a prosperujícího jedince nestačí mu dávat zdravou potravu či zajistit nejlepší podmínky v teráriu, ale též mu musíme zajistit nestresové prostředí a vždy se snažit být tím kdo raději ustoupí. Rozeznáváme tři vývojové stupně. Alarmující, Resistenční a Konečnou.

 

Alarmující: Tohle stádium většinou odezní několik hodin po expozici. Příznaky jsou většinou takové, že u zvířete dojde k náhlému vyloučení (fekalizaci) , zvíře je hodně rozrušené, napadá chovatele, varuje chrčením, atd... Alarmující fáze je dalo by se říci hodně bouřlivá.

 

Resistenční: Tohle stádium se projevuje tak, že zvíře je stresováno z každého sebemenšího pohybu. Přestává přijímat potravu, dostavují se poruchy v růstu a organismus se celkově oslabuje. Pokud tohle stádium přetrvává delší dobu může dosáhnout až konečné fáze.

 

Konečná :Tahle fáze je velice podobná fázi alarmující jenom s tím rozdílem, že nezaniká. Zvíře je stresováno na maximální míru odmítá jakoukoliv potravu naráží do stěn s takovou silou, že dochází až ke zraněním a většinou takový jedinec umírá. 

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank