Příručka Chovatele - Nemoci - Lékarnička

 

Úvodní Slovo.

 

Tak tu máme odstavec, který jsem si nechával až na konec a který není zrovna z těch radostných, leč patří mezi ty nejdůležitější neboť při včasném vypozorování nemoci a včasném nasazení léčby můžete předejít nepříjemným komplikacím. Základním pravidlem pro předejití nemoci je udržovat vašeho ještěra ve správném prostředí, při správné teplotě, dodržovat hygienu, dávat na ještěra pozor, aby vám neutekl neboť k nejvíce zranění dojde právě, když ještěr unikne, ze špatně zajištěného terária. Ale i tak při správném dodržování všech zásad se může stát, že Vám ještěr onemocní, proto je důležité to včas zjistit a ihned jednat neboť jakékoliv zdržení či zanedbání léčby může mít neblahé následky.

Lékárnička:

 

Nejprve bych rád dal dohromady takovou malou varanní lékárničku, která by neměla chybět u žádného chovatele. Věci rozdělím na tři skupiny na ty co by měl mít každý, pak na věci které pokud budete mít nejsou na škodu a pak věci, které asi seženete jenom od veterináře.

 

Hlavní/Povinné:

Pinzeta, Betadine nebo Iodisol, Polysporin, dezinfekční prášek pro zastavení krvácení, nůžky nebo štípačky na nehty, Monoject 412 (Je to taková ta plastická věc vypadající jako stříkačka s prodlouženou zahnutou násoskou na ruční krmení či hydrataci), čistítka do uší, kapky do očí, injekční stříkačky, jehly na odstraňovaní zbytků kůže, krabičku od filmu na vzorky stolice.

 

Je dobré  mít:

Nutrical, nebo něco podobného (Vysoce výživná veterinární dietní složka), Gerber masová dětská přesnídávka, Pedialyte pro hydrataci (Též se může použít injekční forma solného roztoku ovšem ne, že rozpustíte kuchyňskou sůl ve vodě. Roztok je k sehnání u veterináře).

 

Konzultace !!!:

Forte-Topical (Pouze na předpis, antibiotický suplement pro léčbu hnilob tlamy nebo očních infekcí) 0.150% Pyrethrin ve spreji (Zahraniční Adams a Zodiac nebo v ČR k sehnání výborný Frontline na ničení klíšťat nebo blech) Bovine (lek na ničení hlístů a členovců)

 

(Co se přípravků týče podle názvu si můžete najít na internetu ekvivalent, vycházel jsem z těch nejznámějších bohužel informace jsem převážně získával z anglických stránek neboť na českém webu toho moc není a tak se jedná většinou o zahraniční preparáty)

 

POLYSPORIN
BETADINE
MASOVÁ PŘESNÍDÁVKA
NUTRICAL
PEDIALYTE
FRONTLINE
NŮŽKY NA DRÁPKY
ČISTÍTKA DO UŠÍ
KRABIČKA OD FILMU
LÉKAŘSKÉ JEHLY
INJEKČNÍ STŘÍKAČKA
ADAMS

 

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank