Příručka Chovatele - Anatomie

 

Anatomie Ještěrů / Evoluce.

 

Asi takhle by mohl vypadat evoluční vývoj ještěrů. Je to už pěknou řádku let od doby kdy ohromné množství různých ještěrů, kteří kráčeli a vládli této planetě. Pouze 4 skupiny mají do dnešní doby živé exempláře. Největším z nich je SQUAMATA, která zahrnuje ještěry a hady. Želvy a mořské želvy patří do CHELONIA a krokodýli, aligátoři a kajmani patří do samostatné třídy CROCODILIA. Co se týká tzv. žijící fosílie neboli Tatary, tak ta je pouze odnoží patřící ke skupině RHYNCHOCEPHALIA.

Puvodni Zdroj - Prevzato z...

Bohužel se mi nepodařilo nikde sehnat náčrt anatomie Varana tak musel posloužit tento obrázek anatomie leguána, který jsem vám i vybarvil pro lepší rozeznání orgánů. Co se základních orgánů a rozložení týče, tak jsou si varani a leguáni velice podobní. Rozdíly jsou pak už v něčem jiném jako například rozdílné dýchání, délka a uzpůsobení střev atd. Další 2 obrázky anatomie , které jsem dostal od KCHLZ přikládám pro jejich velikost pouze jako odkaz. Anatomie 1 a podrobnější Anatomie 2

Další obrázek co jsem našel a připadalo mi vhodné ho sem vložit je obrázek různých druhů zvířat a jejich mozků. Respektive pouze těch základních částí mozku. Jak je z obrázku vidět tak ještěr nemá až tak velký mozek jako například pes, ale jak jsem Vám už psal dokáže se naučit hodně věcí, že i kdejaký pes by mohl závidět.

 

Puvodni Zdroj - Prevzato z...

No a jako poslední se mě podařilo sehnat obrázek jak vypadá takové vajíčko ještěra zevnitř. Stejně je to zajímavé jak z takového kulatého nic se za několik měsíců vyklube prahistorická minipříšera:-)

Puvodni Zdroj - Prevzato z...

Temenní Oko (Parietal Eye), nesprávné používaný výraz (Třetí Oko) je orgán napojený na šišinku aktivně se podílející na produkci hormonů a termoregulaci. Je senzitivní na změnu světla a stínu, neumí formovat obrázky, neboť má pouze základní (počáteční) schopnost vnímání, ale má už čočku. Je viditelný jako oválná lesklá tečka na hlavě některých ještěrů. I když se tento orgán nazývá "Temenní Oko" tak jak jsem už řekl nedokáže zobrazovat obrázky, ale dokáže vnímat objekty a rozdíly světla a stínů. Je teď alespoň jasné proč nemůžeme použít ostré bílé světlo pro noční vytápění terária, proč někteří ještěři panikaří, když jim přejedete rukou nad hlavou, nebo když jedete v autě tak se lekají při každém podejetí mostu. I když tento orgán nedokáže formovat obrázky, je natolik citlivý, že dokáže detekovat na čisté obloze ptáka, nebo klidně i letadlo letící tak vysoko, že i pro lidské oko jsou sotva viditelné. Ve volné přírodě mimo jiné hraje tedy pro ještěry tento orgán velice důležitou roli v detekci případného nebezpečí.

 

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank